Ülkelerin Merkez Bankasındaki Rezervi Ne Kadar?

Dünya ekonomisini derinden etkileyen yaşadığımız salgın, bazı ülkelerin brüt döviz rezervlerini ciddi şekilde tüketmiştir. Suudi Arabistan’ın döviz rezervleri de üst üste ikinci ayda 464 milyar dolardan 443 milyar dolara geriledi.

Uluslararası Para Fonu (IMF), Nisan ayı verilerine göre Türkiye’nin toplam resmi ham petrol rezervi 86.3 milyar dolar. Türkiye’nin brüt rezervlerdeki yüzde 19,8 kaybı, Şubat 2020’de 107,7 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Mayıs ayı başında Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, merkez bankasının döviz rezervlerinin fazlasıyla yeterli olduğunu ve bankaların ve özel sektörün borçlarının neredeyse tamamını kolayca dönüştürdüğünü söyledi.

Merkez Bankası‘na göre, uluslararası rezerv kavramı “para otoriteleri tarafından kullanıma açık, altın ve para birimleri ile kontrol edilebilen varlıklar” olarak tanımlanmaktadır. Benzer bir tanım IMF’nin “uluslararası rezervler rehberinde” görülebilir. Ülkenin varlıkları borçlarını ve yükümlülüklerini yerine getirebileceklerinin garantisi olarak kabul edilir.

Öte yandan Çin, 3 trilyon 392 milyar dolar ile en fazla rezervi olan ülke. Çin’i 1 trilyon 634 milyar dolar ile Japonya takip ediyor.

Brüt rezerv ve Net Rezev Farkı

Brüt rezerv bir ülke tarafından depolanan toplam varlıkları gösterirken, kısa vadede serbest bırakılması gereken para miktarı dikkate alınmaz.

Net karşılık, borçların ve kısa vadeli borçların toplam tutardan düşülmesinden sonra kalan toplam para ve altın miktarıdır. Ancak, net karşılık belirlenirken dikkate alınması gereken yükümlülüklerin genel olarak kabul edilmiş bir tanımı olmadığından, Merkez Bankası brüt yedekte “yeterli yedek” göstergesinin tanımlandığını açıklamaktadır.

Yüksek Rezerv Güçlü Ekonomi Demek Mi?

Bazı ülkelerin yüksek rezervleri genel olarak güçlü bir ekonomiyi gösteriyorsa, bu rezerv düşük olduğunda ülkenin zayıf bir ekonomiye sahip olduğu anlamına gelmez.

Çin, Japonya, İsviçre, Rusya ve Suudi Arabistan gibi ülkeler yüksek rezervlerini koruma politikasını izleyerek uluslararası yükümlülüklerine karşı garanti veriyorlar.