Türkiye Ağzına Kadar Petrolle Doldu

Yeni tip koronavirüsü (kovid-19) şüphesiz en büyük zararı, petrol firmaları ve petrol üreten-işleyen ülkelere vermiş durumda. Küresel ekonomide petrol fiyatlarının her geçen gün daha az arz görmesi sebebiyle petrol fiyatları dibi gördü. Çakılan petrol fiyatlarının ardından başta Çin ve Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere birçok ülke petrol stoku yaptı.

Petrol fiyatlarının çakılmasını fırsat bilen Türkiye de boş durmadı. Dünyanın içinde bulunduğu küresel krizi stratejik açıdan iyi değerlendiren Türkiye, bu dönemde depolarını, tankerlerinin petrol seviyelerini fulledi. Türkiye tüm bölgelerinde bulunan özel ve kamu alanlarında işletme sahipleri ve devlet ortak şekilde hareket ederek, süreçte tüm depoları doldurdu. Ülkemizde şu sıralar, özel ya da devlet fark etmeksizin tüm depolar petrolle doldu.

Türkiye rafinelerin ve özel işletmelerin toplam depo kapasitesi 7 milyon metreküp seviyesinde. Türkiye’nin ortalama petrol tüketimi ise 100 bin metreküp. Bu da ülkenin en az 70 günlük petrol ihtiyacının karşılanabileceği anlamına geliyor.

Ülkeler Süreci Lehine Kullandı

Pandemi, petrol piyasasını kalbinden vurdu. Tüm dünyada petrol talebinin 30 milyon varile düşmesiyle, krize hazırlıksız yakalanan petrol üreticileri ve kendi aralarındaki anlaşmazlıklar ile fiyatların dibi görmesi kaçınılmaz oldu. OPEC+ almış olduğu günlük 10 milyon varil üretimini durdurma önlemleri de yetersiz kaldı. Brent petrolün fiyatı 16 dolar seviyesine düşerken Batı Teksas petrolü negatifi yaşadı.

Başta Çin ve ABD olmak üzere birçok ülke düşen petrol fiyatlarını fırsata çevirdi ve depolarını doldurma kararı aldı. Uzmanlar ise dünya üzerinde petrol depolanacak yerin kalmadığı ortak görüşü savunuyor.

Türkiye de içinde bulunduğu durumu fırsata çevirerek, rafinelerini ve akaryakıt dağıtım şirketleri, depo ve tankerleri ucuz petrolle fulleyerek önemli bir tasarruf yapmayı amaçlıyor. Bu hafta petrol fiyatlarının düşmesinde bu doluluk oranı etkili oldu. Uzmanlar önümüzdeki haftanın yeniden bir indirim yaşanabileceğini söylüyor.