Taşeronlara Zam Geldi mi?

Taşeronlara Zam Geldi mi?

4D’li taşeron işçiler için günlerdir beklenen zam yüzdelik düzenlemesi yapıldı mı? Asgari taşeron maaşlarına gelen zam oranı ne oldu? 2021 yılına çok az bir zaman kalmışken 4D’li taşeron işçiler için ayrılacak olan yüzdelik dilim oranları, ek ödemeler ve yaşam refahı için uygulanacak düzenlemeler konusunda hala araştırmalar tamamlanmış değil. Kadroya geçen taşeron işçilerin sıkı takibinde olan asgari maaşın son durumu ile ilgili yapılacak açıklamalar merakla bekleniyor. AÇSHB den gelecek olan haberler özellikle taşeron işçilerin yakın markajında takip ediliyor.

Aile ve Çalışma Bakanlığı’nın Taşeron Zam Teklifi

Yıl sonunun gelmesi ile bütün gözler Aile ve Çalışma Bakanlığının kadroya geçen 4 D’li taşeron işçilere yapılacak olan zam ile ilgili haberlere çevrildi. Maaşları asgari ücretin çok altında olan taşeron maaşları 2020 ocak ayında yapılan düzenleme ile asgari ücret seviyesine getirilmişti. Maaşları düşük olan taşeron işçiler için düzenleme umudu bakanlığın devreye girmesi ile beklentileri artırmıştı. Son günlerde daha da çok gündeme gelen maaş zam oranı ile ilgili olarak kulislerde çeşitli haberler yayılmaya başlandı. Geçtiğimiz yıllara bakıldığında 6 aylık periyotlarla %4 oranında sabit maaş artışı alan taşeronlar için 2020 yılında TİS sayesinde asgari ücrete dengeleme bağlamında yüksek bir artış bekleniyor. Tekliflerin %10, %12, %15 ve %17,5 oranında uygulanacak zam şeklinde gerçekleşmesi hedefleniyor.

900.000 Kişinin Zam Umudu

Türkiye’de yaklaşık 900.000’i aşkın kadrolu taşeron işçi bulunduğu bilinmekte. Resmi gazete açıklamalarına göre kadroya geçen taşeronlara yapılacak ödemelerin tarihleri belirlenmeye başladı. Kamuda çalışmakta olan taşeronlar için TİS 2020 toplantısında en büyük beklenti yüzdelik dilimleri ve yapılacak olan ek zamlar oldu. Taşeronların umudu Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının atacağı adımlar oldu. Taşeronları umutlandıran sorulara cevap ise sendika yetkililerinden gelen açıklamalar oldu. Bakan Selçuk ile yapılan görüşmelerin çok verimli geçtiği yönünde idi. Taşeron işçiler için %4 lük bir zam artışı beklendiği ama hangi yüzdelik dilimlerini kapsadığı henüz belli değil. 2020 yılı dördüncü çeyreğine ait olan ödemelerin 14 Aralık 2020 tarihinde gerçekleştirileceği bildirildi. İşçilerin almış olduğu brüt ücret hesabından 4 taksitle ödenen yıl bazında 52 güne hesap eden ikramiye ödemeleri SSK prim ve gelir vergisi kesintilerinden sonra bir asgari ücretli için yaklaşık 3646 TL tutarında hesaplanmaktadır.