Sicili Bozuk Olanlar Kredi Alabilir mi?

Her banka müşterilerine kredi vermeden önce müşterilerinden güven bekler. Bankalar, risk faktörünü en aza indirmek için müşterilerinin geçmişinde aldığı kredileri sıkı sıkıya incelerler. Hatta bunun için kurulmuş olan ve çoğu bankanın üyesi olduğu Kredi Kayıt Bürosu adında bir kurum vardır. Bu kurumda kişilerin tüm kredi kayıtları gözükür. Borçlarını geciktirme ya da geciktirmeme durumu, daha önce çektiği krediler ve benzerleri…

Pekâlâ, borçlarınızı geç ödediniz ve “ Kredide Güven” başlıklı yazımızda detayıyla bahsettiğimiz kredi notunuz düştü ve siciliniz bozuldu ancak kredi çekmeniz gerekiyor ve bu sefer taksitleri tam zamanında ödeyeceğinizden eminsiniz, bu durumda ne yapmalısınız?

Güvence Gösterme

Bu durumda sağlam bir güvenceyle bankaların size karşı olan duruşunu değiştirebilirsiniz. Kredi notu iyi olan bir kefil, ipotek edilecek bir mal, yüksek geliriniz olduğuna dair bir beyanname ve benzerleri…

Kefil: Kefilinizin kredi notunun ya da maddi durumunun iyi olması durumunda bankalar eğer siz ödemezseniz borcunuzu kefilinizden tahsil etmek isteyecektir. Bu yüzden kefilinizi seçerken de, birine kefil olurken de olabildiğince dikkatli olmanızı öneririz.

İpotek: Eğer taşınmaz bir malınız -bir dükkânız, deponuz yahut daireniz- varsa bankaların ipotekli ihtiyaç kredisi kampanyalarından yararlanabilirsiniz. Birçok banka taşıtları da ipotek olarak kabul etmektedir.

Yüksek Gelir: Düzenli bir işte çalışıyor ve geliriniz, aylık ödeme yapacağınız miktarın iki katı ya da iki katına yakınsa geliriniz de bankalar için bir güvence olarak sayılacaktır. Maaş bordronuzu alın ve bankaya gidin. Eğer ek işte çalışıyorsanız bunları da beyannamenize eklemeyi unutmayın.

Bazı bankalar yukarıdaki güvencelere rağmen size kredi vermek istemeyebilir. Ancak pek çok bankadan bu güvencelerden en az biriyle kredi çekebilirsiniz.

anamur escort bayan