Sanayi Üretimimizde Yaşanan Büyük Düşüş

Korona virüs (Kovid-19) sürecinin etkisinin bir hayli çok alanda hissedildiği şu günlerde, sanayi üretimi Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre geçtiğimiz nisan ayında %31,4 azalarak tarihi bir düşüş yaşadı. Ekonominin bu salgın sürecinden en çok etkilenen alanlardan biri olacağı kaçınılmaz bir gerçekti ve öyle de oldu. Sanayi üretiminin ekonomik büyüme açısından önde gelen göstergelerden biri olarak kabul edilmesi hasebiyle bu düşüş aslında çok önemlidir. Sanayinin birçok alt sektöründe durum bundan farklı değil.

Bu durumun nisan ayında salgının zirve noktasına ulaşmasından kaynaklı olduğu düşünülmektedir. Endeksin hesaplanması sırasında KDV (Katma Değer Vergisi) beyannamelerinden elde edilen verilerin de kullanıldığı; salgın sebebiyle mart, nisan ve mayıs beyannamelerinin verilme süresinin bazı sektörlerde temmuz sonuna kadar uzatılmasının da bu yaşanan gelişme de etkili olabileceği söylenmektedir. Eğer salgın verileri, normalleşme sürecine girilen bu dönemde istenilen seviyelerde devam ederse ve sanayide aktif üretim süreci başlarsa durumun değişmesi beklenmektedir. Ancak bunun istatistiki verilere yansıması yıl sonunu bulur.

Ekonomik Tahmini Öngörüler

Dünya ekonomisinin bu yıl %6 daralması bekleniyor. OECD (Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü), pandemi sebebiyle son 100 yılın en kötü ekonomik krizinin yaşandığının altını çizdi. OECD, Türkiye’nin 2020 yılını yüzde 4,8 daralmayla bitireceğini, virüste ikinci dalga olması halindeyse ekonominin yüzde 8,1 küçüleceğini öngörmektedir. Dünya Bankası, Türkiye için 2020 yılı GSYH (Gayri Safi Yurt İçi Hasıla) büyüme tahminini aşağı yönlü bir şekilde değiştirdi. Yılın başında Ocak ayında yayımlanmış olan “Küresel Ekonomik Görünümler” raporunda Türk ekonomisinin 2020 yılı içerisinde yüzde 3,0 büyüyeceği tahmininde bulunan, fakat Nisan ayında yayımlanan raporda bu beklentiyi yüzde 0,5 büyüme olarak revize eden Dünya Bankası, yayımlanmış olan Haziran 2020 Küresel Ekonomik Görünüm raporunda söz konusu tahminini yüzde 3,8 daralma yaşanacağı şeklinde değiştirmiştir.

escortmicrosoft project 2016 lisans satın al