Salgın Riski Taşımayan Turistik Tesislere Çalışma İzni Verilecek

Korona virüs salgını en dünyada en fazla etkilediği alanlardan biri turizm sektörü olmuştu. Ülkemizde de Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, turizm işletmecilerine önemli haberler verdi. Türkiye korona virüs salgınını göz önünde bulundurarak turizm için yeni bir sertifikasyon uygulamasını başlatmaya hazırlanıyor. Bakan Ersoy, turizm sezonunun yaklaşması nedeniyle Mayıs ayı tarihinden itibaren turizmin normalleşme süreci içerisine gireceğini ön gördüğünü ifade etti. 

Bakan, korona virüs salgını olmayan bölgeler için uluslararası kabul gören bir sertifika uygulaması üzerinde çalıştıklarını aktarırken, bu kapsamda önlemlerini alan tesislerin sertifika sahibi olarak, faaliyete geçebileceklerini ifade etti. 

Bir televizyon programına katılan Kültür ve Turizm Bakanı, 5 Mayıstan itibaren salgın riski olmayan alanlarda iki programlı uygulanacak şekilde sertifika verileceğini açıkladı. 

Salgın Turizm Sektörünü Nasıl Etkiledi?

Salgının henüz ne zaman biteceği öngörülemiyor. Yaz aylarının yaklaşmasıyla turizm sektörü birçok soruya cevap arıyor. Turizmciler ise dünyanın seyahat alışkanlıklarının tamamen değişeceği konusunda hemfikirler. Bu anlamda bizi bekleyen yenilikler nelerden bazıları şunlar:

Açık Büfeler Tarihe Karışıyor. Üstelik yalnızca bunlarla ibaret değil, uçaklar artık tam kapasiteli uçmak yerine yarım kapasiteli çalışacak. Bundan sonra yeni nesil turizmcilik anlayışı ile her şey dahil oteller sektördeki varlığını yavaş yavaş butik otellere bırakacak ve tatiller daha pahalı olacak. Bundan sonra tüm dünyada hijyen anlayışının ön plana çıktığı tesisler oluşturulacak. Türkiye ise bu yeni rol model uygulamasında öncülük etmek için kolları sıvadı. 

Salgın yalnızca alışkanlıklarımızı değil, tatil anlayışımızı ve yapılacak tüm aktivitelerimiz üzerinde yeni alışkanlıklar ve farklı bakış açısı ile geleneksel olarak uygulamadığımız birçok alanda farklı şekillendirilmesi sağlanacak.