Mustafa Varank: Yabancı ülkelerimizden solunum cihazımıza çok fazla talep var!

Teknoloji ve Sanayi Bakanı Mustafa Varank, yerli solunum cihazı almak isteyen ülkelerden çok fazla talep olduğunu söyledi. Varank, aşılar hakkında 17 farklı şirketle görüşme yaptığını ve 3 üniversitenin hayvanlar üzerinde aşı testlerine başladığını belirtmiştir.

Varank’ın ifadelerinden;

Zaten solunum parçaları üretiyorduk. Stoklarımızı elinde tutuyorduk ve ihracatımızı kontrol ediyorduk. Şimdi ihracatı serbest bıraktık. Sadece parça almak isteyen ülkelere satışlar başladı. PCR en geçerli yöntemdir. PCR kiti Türkiye’de 13 firma üretiyor. Bunu dünyaya ihraç ediyoruz. Bunlar Bakanlık olarak desteklediğimiz şirketler. Yeni nesil teşhis kitleri için iyi haberler var. Nano teknolojiye dayalı dünyada ilk kez kullanılacak hızlı test kiti projeleri hazırlıyoruz. Haziran ayında hızlı teşhis kiti için bir prototip hazırlanacaktır.

Ülkemizde 3 Üniversite Aşı Testi Başladı!

Aşılama konusunda 17 farklı şirketle temas halindeyiz. Ülkemizde 3 üniversitemizde hayvanların üstünde aşı testlerine başlamıştır. Dünyada ise medyaya yansıtılan aşı projeleri var. Bu projelerde Türk öğretmenlerimizle iletişim halindeyiz. Mustafa Varank, dünyada gelişen ve gelişecek olan aşı projesini de her zaman yakından takip etmekteyiz ve iş birliği içerisindeyiz bilgisini vermiştir.

Maskede Stok Sorunu Yok

Türkiye şu anda günlük 40 milyon maske üretim kapasitesine sahiptir. Günlük 40 milyon maske üretimi Türkiye’nin birçok ihtiyacını karşılamaktadır. Ayrıca tek kullanımlık olmayan maskelerin üretim kapasitesini artırmaya çalışıyoruz. Ticaret Bakanlığımız tek kullanımlık olmayan maskeler için tavan fiyatı belirleyebilir. 

Mustafa Varank, birkaç gün içinde, bez maskeleri için standartları belirleyen bir açıklama yapacağız bilgisini vermiştir.

Türkiye güçlü bir sanayi ülkesidir, bunu bu dönemde gördük; Kendi kendine yeterli olmak çok önemlidir. Bu virüs süreci tekrar dijitalleşmenin önemini göstermiştir. İki ayda herkesin dijitalleşmeye çok çabuk adapte olabileceğini gördük demiştir.

www.suttonline.comcoreldraw lisans satın al