Kripto para pazarı büyüklüğü 200 milyar dolara yaklaştı

Kripto para birimlerinin toplam pazar büyüklüğü, fiyatların sükse yapmasının ardından 200 milyar dolar sınırına iyice yaklaştı. Dijital bu para birimleri son 24 saatte çift hanelere ulaşan büyüme rakamlarını yakaladı. Geçtiğimiz hafta Koronavirüs salgını nedeniyle dip yapan ve yatırımcısını üzen hemen her para biriminde şuan için ciddi bir artış söz konusu.

19-20 Mart tarihleri arasında pazar payı en yüksek üç dijital para biriminin büyüklüğü 40 milyar doları buldu. 19 Mart sabahı pazarın toplam büyüklüğü 151 milyar dolar civarındaydı. Bugüne geldiğimizde ise rakam 191 milyar dolara kadar yükseldi. 19’u 20’sine bağlayan gece ise bu miktar 187 milyar dolar olarak telaffuz ediliyordu.

Hatırı sayılır miktarda artış söz konusu

Her zaman olduğu gibi önde gelen üç kripto para biriminin ciddi manada değerlenmesi, diğer para birimlerine de olumlu etki etti ve pazar büyüklüğünün artmasını sağladı. Bu satırları yazarken Bitcoin, Ethereum ve XRP fiyatları son 24 saat içerisinde sırasıyla yüzde 25, yüzde 25 ve yüzde 19 olarak artış kaydetti.

Tüm kripto para birimi piyasasının yüzde 65’ini teşkil eden Bitcoin’in fiyatı 1,600 dolar kadar değerlendi. 19 Mart sabahına 5,200 dolarla paylaşan para birimi en son 6,800 dolar seviyelerini gördü.

Ethereum da Bitcoin’e benzer bir yükseliş grafiği izleyerek 115 dolardan 150 dolara kadar yükseldi, üstelik sadece son 2 gün içerisinde. XRP de aynı süre zarfında 0.14 seviyesinden 0.17 dolara geldi.

Tether olduğu yerde durmaya devam etti

Bunun dışında geri kalan en büyük 10 kripto para birimi de benzer şekilde değerlendi. Bunun tek istisnası ise “stablecoin” olarak bilinen, piyasa değeri dolara sabitlenen Tether oldu. Yani 1 Tether, 1 dolara denk kalmaya devam etti.

Bitcoin Cash (BCH), Bitcoin SV (BSV), Litecoin (LTC), EOS, Binance Coin (BNB) ve Tezos ise 19-20 Mart tarihleri arasında yüzde 15’lik kayda değer bir artış gösterdi.