Koronavirüsü Salgını Nedeniyle Sektörel Dengeler Değişti

Yeni tip korona virüs (kovid-109) salgını hayatımıza girdiğinden beri birçok radikal kararlar aldık. Üstelik salgın nedeniyle tüm alışkanlıklarımız değişti. Türkiye pandemi sebebiyle birçok önemli kararlar alan ülkelerden biri oldu. Hatta bazı uygulamalar ilk kez Türkiye’de uygulanmaya başlamasının ardından Fransa, ABD ve İngiltere gibi ülkelere de öncülük etti.

Türkiye bu kapsamlar dahilinde aldığı kararlardan en önemlileri uzaktan eğitim ve uzaktan çalışma konularıydı. Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı gibi birçok kurum ve kuruluş iş birliği içerisinde yeni uygulamaları hayata geçirdi. Bakanlıkların ön ayak olduğu ekonomik kaynaklı evden çalışma uygulamaları özel sektöre de ilham kaynağı oldu. Bu süreçte en fazla etkileşime sahip olan alanlar, Türkiye’de uzaktan eğitim ve Uzaktan eğitim başta olmak üzere, sağlıklı ürünler, hijyen ürünleri, hobi siteleri, ulusal marketler olurken bazı sektörleri ise olumsuz etkiledi. Başta havayolu şirketleri, özel sağlık kurumları, turizm ve konaklama işletmelerini bu süreçten en zararlı çıkan sektörler oldu. 

Uluslararası Denetim Firması olan Deloitte touche & Tohmatsu’nun (Deloitte) Türkiye araştırmasında, Kovid-19 salgınının farklı kategorilerin siteleri 3-4 kat daha fazla ziyaretçi sayısını yükseltti. Raporda gıda sektörü dışında yer alan tüketim ürünler, ilk haftalarda negatif grafik çizerken, Mart ayının son haftasında firmaların birbiriyle girmiş olduğu rekabet ile ücretsiz teslimat, indirim kampanyaları ve değişim garantisi gibi taahhütler ile pozitif grafik çizmeye başladı. 

Uzaktan Eğitim ve Çalışmada 15 Kat Etkileşim

Yapılan araştırma verilerine göre; salgının etkilerini azaltmak için alınan tedbirler kapsamında çalışma ve eğitim hayatının ev ortamına taşınmasıyla Zoom, Skype ve EBA gibi video konferans uygulamaları ve uzaktan eğitim sistemleri 15 kat seviyesinde bir büyüme göstererek diğer tüm alanların en üst seviyesine ulaştı. En hızlı gelişimi MEB sistemi EBA yaşadı.