Koronavirüse karşı 100 milyar TL’lik destek paketi açıklandı

Fransa başta olmak üzere Avrupa Birliği üyesi ülkelerin tüm dünyayı saran Koronavirüs salgınından olumsuz etkilenen vatandaş ve işletmeler için ekonomik tedbir paketlerini açıklamalarına şahit olmuştuk. Misal, ABD hükümeti bu iş için 1 trilyon dolarlık bir bütçe ayırmış durumda. İspanya’nın ekonomik darboğaz nedeniyle zarar hanesi kabaran şirketlere 100 milyar Euro’luk paket açıklamasını ise Fransa takip etti. Maliye Bakanı Bruno Le Maire, 45 milyar Euro değerindeki destek bütçesiyle şirketlerin batmasına ve çalışanların işsiz kalmasına göz yumamayacaklarını duyurmuştu.

Son olarak Türkiye de beklendiği üzere Koronavirüs salgını nedeniyle işleri azalan esnafa destek olmak, çalışan ve emeklilerin haklarını korumak adına düğmeye bastı. Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan 100 milyar TL tutarındaki destek paketinden öne çıkan başlıklar ise şu şekilde:

  • İç hat uçuşlarında biletlere uygulanan yüzde 18’lik KDV yüzde 1’e indirilecek.
  • Otel konaklamalarına getirilen “Konaklama vergisi” geçici bir süreliğine kaldırılacak.
  • KOBİ ve büyük ölçekli işletmeler Koronavirüs salgını nedeniyle işlerinin ve nakit akışının bozulmasından ötürü kredi borçlarını ödeyememeleri durumunda en az 3 aylık erteleme imkânından faydalanabilecekler.
  • Devlet bankası olan Halkbank, esnaf ve sanatkarların kredi borçlarının anapara ve faiz ödemelerini 3 aylığına askıya alacak. Buna gelecekte diğer bankaların da katılıp katılmayacağı henüz bilinmiyor.

Paket kapsamında sunulan destekler yukarıda bahsettiklerimizle sınırlı değil elbette. Ancak kredi ve kredi kartı borçlarına ilişkin sağlanacak kolaylıklar bu şekilde sıralanıyor.

Emeklilere de müjde verildi

Öte yandan en düşük emekli maaşının 1,500 TL’ye yükseltilmiş olması da öne çıkan destekler arasında yer aldı. Ancak bu, tüm emekli maaşlarında bir artış yaşanacağı şeklinde yorumlanmamalı. Emekliler için bir diğer iyi haber ise promosyon ödemelerinin Nisan ayının başına çekilmiş olması.

Keza ev kredisiyle konut satın alımlarında anapara miktarı yüzde 20’den yüzde 10’a geri çekildi. İnşaat sektörünü ayakta tutmak amacıyla getirilen bu düzenlemenin faydalı olup olmayacağına dair yorum yapmak için henüz erken.