Koronavirüs nedeniyle bankalar borçları erteleyecek mi?

Çin’in Wuhan şehrinde ortaya çıkan ve kısa süre içerisinde dünyanın geri kalan hemen her ülkesine sıçrayarak hızla yayılan Coronavirüs salgını, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından “global salgın” anlamına gelen “pandemi” ilan edildi. Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu birçok ülke vatandaşlarına gerekli olmadıkça evden dışarı çıkmamalarını, diğer insanlarla aralarına sosyal mesafe koymalarını ve hijyen kurallarına dikkat etmelerini tavsiye ediyor.

AVM’lerin saat 20:00 itibariyle kapanmaya başlaması, kafelerin kepenk indirmesi, toplantıların iptal edilmesi, yurtdışı uçuşlarının bir bir iptal edilmesi nedeniyle ülkenin neredeyse karantina altına alınması gibi acı reçeteler nedeniyle Coronavirüs insan sağlığına olduğu kadar Türkiye ekonomisine de olumsuz etki etmeye başladı.

Hal böyle olunca şirketler, çalışanlarını mümkün olduğunca evden çalışmaya ve biriken yıllık izinlerini kullandırmaya başladılar. Bu önlemlerin ne kadar süreceği bilinmiyor, ancak yakın bir tarihte işten çıkarmaların başladığı haberini duyabiliriz.

Bankalar elini taşın altına koyabilir

Hiç arzu edilmez ama böyle bir durumun ortaya çıkması sonucunda bankalar, işsiz kalan çalışanların veya geliri azalan esnafın borçlarını erteleme yoluna gidebilir.

Nitekim Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Coronavirüs salgınıyla ilgili gerekli ekonomik önlemleri aldıklarını açıklamıştı. Bu, Bankalar Birliği nezdinde birtakım girişimlerin yürütüldüğü anlamına yorulabilecek bir açıklama doğrusu. Ancak şuan için resmî bir açıklama olmadığından kesin bir yorum yapmak olmaz.

Otomobil şirketlerinden benzer bir hamle geldi

Fakat yurtdışına baktığımız zaman müşterilerine kredi veren Ford ve Hyundai gibi birçok şirketin ABD pazarında borç erteleme veya arabayı şimdi satın alıp ödemeye 90 gün sonra başlama gibi tekliflerde bulunduğunu görebiliyoruz. Benzer bir teklifin yapılması, kredi veya kredi kartı borcu olan vatandaşların birlik ve beraberlik duygularını pekiştireceği muhakkak.