Korona virüsün Ekonomik Hayata Etkisini Azaltması İçin CHP Kanuna Teklif Verdi

CHP, korona virüsün ekonomik etkileriyle mücadele kapsamında sicil affının, motorlu taşıtlar vergisinin ikinci taksitinin alınmaması, esnaflara faizsiz kira kredisi, iş yeri kira ödemelerinin stopajı gibi kanun teklifi hazırlayarak Meclis Başkanlığına sunmuştur.

CHP, yeni tip korona virüs salgınının ekonomik yaşam üzerindeki etkilerini azaltmak için yasa teklifini hazırlamıştır. Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına sunulmuş olan bazı kanunlarda değişiklik yapılacak yasa tasarısında, grup Başkan vekilleri Engin Altay, Özgür Özel ve Engin Öz koç ile CHP Genel Başkan Yardımcıları Bülent Kuş oğlu ve Veli Ağ baba’nın imzası yer alıyor. Teklif, Kovid-19 salgınının neden olduğu sosyal ve ekonomik sorunlarla mücadele kapsamında sicil aflarının kaldırılması, motorlu taşıtlar vergisinin ikinci taksitinin alınmaması, esnaflara faizsiz kira kredisi, işyeri kira ödemelerinde stopaj yapılmasını öngörmektedir.

Kanuna Verilen Teklifin Detayları

Teklifte, ticari veya bireysel kredi borçlarını ödemekte zorluk çeken ve bu nedenle yeni krediye erişemeyen gerçek ve tüzel kişiler için krediye erişimin engellenmesi hedefleniyor. Teklife göre, şu anda ertelenmiş hazine gayrimenkulüne ilişkin sözleşmeye uygun olarak ödenecek tutar, 1 Nisan 2020’den itibaren altı aylık dönem için toplanmayacaktır.

  • MTV’nin ödeme zamanı gelmemişse, ödeme tahsilinden vazgeçilecektir.
  • Esnaf ve sanatkârların, bankalardan altı aylık kiranın ödemesi kadar, 24 aya kadar vadeli bir şekilde kredi kullanma imkânı doğacaktır.
  • Gelir vergisinin kanunlarına göre iş yeri kira ödemelerinde stopaj kaldırılacaktır.
  • Motorlu taşıtlar vergisi ödeme zamanı gelmeyen 2. Taksit ödemesinden vazgeçilecektir.
  • Esnaf ve sanatkârlar 24 aya kadar vade ile kredi kullanabilecektir ve bankalardan altı aya kadar kira alabilecek ve bu kredinin faiz giderleri devlet tarafından karşılanacaktır.
escort kuşadasıişletim sistemi satın al