KONUT KREDİSİ FAİZ ORANLARI DİBİ GÖRDÜ! BANKALARA AKIN EDİLDİ!

Konut sahibi olmak isteyenler için müjde! Artık faiz oranları gözünüzü korkutmadan konut kredisi başvurusu yapabilmeniz mümkün. Konut kredisi faiz oranları düştü mü? Ev sahibi olabilmek için çekilen kredilerin faiz oranları göz korkutuyordu, ancak şimdi konut kredisi banka faizleri dibe ani bir düşüş gerçekleştirdi. Artık konut kredisi en uygun yolla ev sahibi olmanıza yardımcı olacak. Konut kredi faiz oranları düştü mü? Sorusu hakkındaki merak ettiğiniz bütün detayları sizler için yazımıza taşıdık.

Peki konut kredisi nedir? Sahibi olmak istediğiniz evin güvence altına alınarak, çeşitli bankalar tarafından edinebildiğimiz kredilere, konut kredisi denir. Vatandaşlar tarafından, konut satın alma yolunda genelde fazlasıyla tercih edilen bir kredi sistemidir.

Konut kredi faiz oranı dibi görünce vatandaş bankalara akın etti!

Konut kredi faizlerinde görülen ani düşüş, ev satın almak isteyen binlerce insanı, bir konut sahibi olma hayaliyle kamu bankalarına akın etti. Dünyayı etkisi altına alan covid-19 virüs, insanları sadece sağlığı konusunda zarara uğratmakla kalmadı. Pandemi sürecinde, birçok işletme yeri kapandı ve geçim zor hale geldi, inşaat sektörü de korona virüsten kendine düşen payı aldı ve zarara uğradı. İnşaat sektörünün tekrardan canlanması adına konut kredi faiz oranları düştü.

Senenin ilk aylarında ortalama olarak aylık, 110.000 adet konut satılırken, pandemi sürecinden sonra bu rakam 43.000-51.000 arasında kaldı. Konut kredisi faiz oranları ne kadar? 0.64’e kadar çekilen faiz oranı sebebi ile kredi kullanımı rekor oranda artış gösterdi. Çekilen konut kredileri, 9 ay içinde 78,4 milyar TL’ye ulaştı. Bankaların konut kredi bakiyesi ve ev satışları rekor seviyeye ulaştı. Bankaların kredi bakiyesi geçen yıl 198,7 milyar lirayken, bu yılın ilk yarısında bu rakam 32,2 milyar TL artış ile birlikte 230,9 milyar TL‘ye ulaştı.

Yılın üçüncü çeyreğinde ipotekli konut satışı 250.000’in üstünde olabileceği tahmin ediliyor!

Pandemi döneminin en yoğun hissedildiği ve kısıtlamaların yoğun olduğu Nisan ve Mayıs aylarında ipotekli ev satışı, 18.000’e kadar gerilemişti. Kamu bankalarının uygun kredi imkanları, ipotekli konut satışlarına da yaradı. 2020’nin ilk aylarında ipotekli konut satışı 130.000’e kadar artış göstermesinin ardından yılın ikinci çeyreğinde bu rakam 140.000’e kadar ulaştı. Bu gidişle, uzman gözlemlerinin sonucu üçüncü çeyrekte 250.000’in üstünde ipotekli konut satışı olması bekleniyor.