Kişisel Finans Nedir? Nasıl Planlanmalıdır?

Kişisel finans nedir?

Kişisel finans, gelir kaynağınızı doğru yöntemlerle kullanarak giderlerinizi gelirinizin altında bir değerde tutmaya çalıştığınız sistemdir. Parayı yönetmek kolay değildir. Ay sonunda eğer gelir kaynağınızın üstünde harcamalar yaptıysanız veya cebinizdeki para ay sonuna kadar sizi idare edemeyecek kadar azaldıysa kişisel finansınızı kötü yönettiğiniz anlamına gelmektedir.

Kişisel finans nasıl planlanmalıdır?

Gelir-gider konusundaki dengesizlikler uykularınızı kaçırmanıza sebep olabilir. Bu yüzden üzerinizdeki bu yükü fark ettiğiniz anda gelir planlamanızı daha doğru şekilde yapmaya en azından bir adım atmanız tavsiye edilir. Kişisel finans planlamasında önemli olan bir konu aylık net gelirinizin ne kadar olduğunu iyice kavramanızdır. Kredi kartınız unutmayın ki aslında sizin var olan paranız değildir. Gelir kaynağınız içinde yer almaz! Net gelirinizi ikiye böldüğünüz bir sayfanın sol tarafına yazdıktan sonra sağ tarafa da giderlerinizi yazın.

Tasarruf

Sağ tarafta yazmış olduğunuz giderlerin hepsi gerçekten gerekli mi? Bu harcamaların hepsi birer ihtiyaç mı? Bazen zevklerimizden vazgeçmek zor gelebilir. Ancak konu gelir-gider tablosu ise bunu yapmanız mecburi olabilir. Gerçekten ihtiyacınız olmadan yaptığınız harcamaların üstünü çizerek, takip eden ayda bu gibi harcamalardan uzak durun.

Borç yönetimi

Tabii ki kişisel borç yönetiminden bahsediyoruz. Borçlarınızı unutmamanız önemlidir çünkü beklemediğiniz bir anda karşınıza çıktığında bütün bir aylık gelir yönetiminizi alt-üst edebilir. Onun için borç yönetimi de önemli bir noktadır.

Plan/Tablo yapımı

Paranızı spesifik durumlar haricinde nereye harcayacağınızı bilin. Giderleriniz ve günlük ihtiyaçlarınız için bir tablo yapmak kişisel finans yönetiminde sizi bir adım öne taşır.

Sadık olun

En önemli kısım da yaptığınız bu planlara sadık olmanızdır. Birçoğumuz maaşın yattığı ilk bir ya da iki gün fütursuz bir harcama yaparız. Genellikle ilk iki gündeki harcamalar ay sonunu getirmenizde sizi zora sokan etkenlerdir. Onun için yaptığınız plan ve tablolara olabildiğince sadık olmanız, neredeyse en önemli maddedir.