Kısa Çalışma Ödemeleri Ne Zaman Başlıyor?

Yeni tip korona virüs (kovid-19) salgınına karşı bir dizi alınan önlemlerden biri de iş yerlerine yapılacak olan kısa çalışma ödeneğinin ne zaman yapılacağı merak konusu haline geldi. Bu alanda son bir ay içerisinde kısa çalışma ödemelerinde iki kere değişikliğe gidildi. 

Hazine ve Maliye Bakanlınca üç ay işçileri işten çıkarma yerine ücretsiz izin uygulamasıyla işverenlerin nefes alması amaçlanıyordu. Kısa çalışma ödeneğinden faydalanmak isteyenlere ücret desteği geldi. 

Kısa çalışma ödeneğinden faydalanılması için öncelikle Bakanlık tarafından görevlendirilen müfettişlerin, işyeri ile ilgili bir araştırma yapması süreci bulunuyor. Şimdiye dek hiçbir işyeri kısa çalışma ödeneği almadı. Ancak dün Resmi Gazetede yürürlüğe girdiği yayımlanan kanunda bazı kolaylıklar getirildi. Yapılan yeni düzenlemeye göre işveren beyanı esas kabul edilecek ve inceleme sonucu beklenmeden ödeme sağlanacak. İnceleme ise ödeme yapıldıktan sonra tamamlanması kararlaştırıldı. Bu aşamada iş yerleri eğer yapılan inceleme sonucunda haksız yere ödenek aldıysa iş yeri ödenen tutarı faiziyle ödemek zorunda kalacak. Daha da kötüsü bundan sonra devletin işyerlerine ve vatandaşlara yönelik uygulayacağı hiçbir destek paketinden yararlanılamaması sağlanacak. Buda kişilerin aldığı ödenekten çok hem mali hem de prestij kaybına neden olacak.

İlk kısa çalışma ödeneği Mart ayında destek paketinden yaralanacak olan çalışanlara yönelik yapılacak. Bu kanun esasınca, kısa çalışma ödenekleri, iş yerinde işin durdurulduğu tarihi izleyen ikinci haftaya takiben yapılacak. İşte bu yüzden Mart ayından itibaren işletme faaliyetlerine iki hafta ara vermiş olan işletmeler için, ilk etapta bir haftalık zaman zarfı için kısa çalışma ödeneği gerçekleşecek. Nisan  ayının kısa çalışma ödeneklerine ilişkin yapılacak ilk ödeneğin 5 Mayıs tarihinde gerçekleştirilmesi bekleniyor.