Kadınların Sosyal Yardım Ödeneği Arttırıldı

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk, Kadınlara yönelik verilen sosyal yardım ödeneğinin tutarında artışa gidildiğini açıkladı. Şartlı doğum yardımının 100 TL’ye, Eşi hayatını kaybetmiş kadınlara yönelik verilen yardım planı doğrultusunda ödenen tutarın 325 TL olarak çıkarıldığını aktaran Bakan Selçuk sosyal yardım alan kişilerin yüzde 61’lik kısmının kadınlardan oluştuğunu ifade etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın tensiplerinin ardından alınan karara göre kadınlara yönelik yapılan sosyal yardım ödeneği‘nin arttırılmasına karar verildi. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı konuya yönelik açıklamalarda bulundu. Bakan Selçuk, yeni tip korona virüs (kovid-19) salgını tehdidine karşı alınan tedbirler kapsamında bu yardım ödeneklerinde artışa gidildiğinin altını çizdi. İlgili konuya ilişkin yaptığı açıklamada Eşi Vefat Etmiş Kadınlar Yapılan Yardım kapsamında (EVEK) ödenen tutar 325 TL’ye, Şartlı Doğum Yardımı Alan Kadınlara Yönelik Yardımın 100 TL’ye çıkarıldığını söyledi.

Şartı gebelik yardımı, şartlı sağlık yardımı, şartlı doğum ve şartlı lohusalık yardım programları ile 2003 yılından beri yapılmakta. Eşi vefat etmiş, yoksulluk tehlikesiyle karşı karşıya olan kadınlar için 212 yılından bu yana yapıldığını hatırlatan Selçuk, 1,3 milyon kişiye 2019 yılında sağlık programları kapsamında 433 milyon TL EVEK program kapsamı dahilinde 377 milyon TL’yi 165 bin kadına ödemek yapıldığını aktardı.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlınca ve Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi le birlikte koruma kalkanı adı altında oluşturulan hizmetlerin bir çatı altında oluşturulduğunu belirten Selçuk, güncel değişimi takip eden ve sosyal riskleri yöneten politikalar geliştiriyor ve uyguluyoruz diye konuştu.

Son düzenlemelerle beraber kadınlara yapılan sosyal yardım ödeneğinde yüzde 29’luk seviyesinde bir artışa gidilmiş, bu kapsamda şimdiye dek yapılan en yüksek seviyeye ulaşmış oldu.