İşsizlik Ödeneği Mayıs Ayında Yatacak

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, gündemi yakından ilgilendiren açıklamalarda bulundu. Bakan Selçuk, koronavirüsü salgını (kovid-19) ile mücadele tedbirleri kapsamınca işsizlik ödeneğinin bu ay da ihtiyaç sahiplerinin banka hesaplarına yatırılacağını bildirdi. Açıklamalarında Selçuk, bu yardımı hak etmiş olan kişilerin 26 Nisan tarihine kadar IBAN numaralarını bildirmeleri gerektiği konusunda vatandaşı uyardı.

Mayıs ayında, işsizlik sigortası ödemeleri de hak sahibi kişilerin banka hesaplarına yatırılacak, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı, Zehra Zümrüt Selçuk vatandaşların koronavirüsle mücadele sürecinde kararlılıkla aldıkları önlemleri sürdürdüklerini açıklarken, vatandaşların evden daha az çıkmaları ve kalabalık yerlere gitmemeleri için aldıkları önlemleri kararlılıkla sürdürüleceğinin altını çizdi.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Nisan ayında da işsizlik yardım ödemelerini hak sahiplerinin banka hesaplarına yatırmıştı. Bu açıklamayla hak sahipleri söz konusu ödeneği Mayıs ayında da banka hesaplarına yatırılarak devam etmesi yönünde karar aldıkları anlaşıldı.

IBAN Numaralarını Bildirmek İçin Son Tarih 26 Nisan

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk, işsizlik sigortasından yararlanacak olan hak sahiplenin en IBAN numaralarını 26 Nisan Tarihine kadar bildirmesi gerektiği konusunda uyarılarda bulundu.

Selçuk, Mevcut yardım ödeneğini alan ya da henüz almaya hak kazanan vatandaşların IBAN numaralarını ALO 170 hattını arayarak bildirebileceklerini ya da https://esube.iskur.gov.tr/ adresi üzerinden formu doldurarak, güncel bilgilerini sisteme ekleyebileceklerini duyurdu. Tüm bu açıklamalara ek olarak Bakan Selçuk, IBAN numarası olmayan ya da IBAN bilgilerini zamanında dolduramayan hak sahiplenin söz konusu yardımdan mahrum edilmeyeceğini de bildirdi. Bu yardım kapsamında olan vatandaşlar işsizlik sigorta ödemelerini PTT aracılığıyla alabilecekler.

Haziran ayında ödeneklerin nasıl yapılacağı hakkında henüz bir bilgi paylaşılmış değil.