İşletme Sermayesi Nedir? Nasıl Yönetilmelidir?

İşletme sermayesi nedir?

İşletme sermayesi, girişimde bulunduğunuz işten herhangi bir para kazanma ve gelir elde etme durumuna geçiş yapana dek harcamalarda kullandığınız bütçenizdir. Bu para nerede kullanılır? Üretim faktörlerine yaptığınız harcamalarda, şirketinizin demirbaşlarının alımında kullandığınız para başlangıç sermayesidir. Ancak işletme sermayesi, işe başladığınız andan sonra hemen yeterli düzeyde para kazanamayacağınız için, sizi birkaç zaman ilerletebilecek, en azından girişiminiz bir düzene oturana dek para sıkıntısı çekmeyeceğiniz şekilde kullanacağınız paranızdır.

İşletme sermayesinin yönetilmesi

İşletme sermayesinin yönetilmesi işletmeniz açısından son derece ciddi bir durumdur. İşletme sermayesini iyi yönetemezseniz, sürekli borçlanırsınız. Başlangıç sermayeniz ne kadar yüksek rakamlar da olsa, yatırımınız ne kadar ciddi de olsa işletme sermayenizi düzgün ayarlamadan işletmenizi faaliyete geçiremezsiniz. Yani işletmeler tarafından bu konu önemsenmezse içinden çıkılmaz bir probleme dönüşebilir.

Tahsilat ve ödeme vadesi

Tahsilat vadeleriniz ödeme vadenizden daha uzun olmamalıdır. Yani satış yaptığınız bir ürünün tahsilatını 30 gün sonra yapacaksak, ödemesi 20 gün sonra olmamalıdır. Çünkü bu durum borçlanmak demektir. Düşünmeden borçlanmak işletmenizin sonunu bir çırpıda getirebilir.

İşletme sermayesi ihtiyacını azaltmak

İşletme sermayesi ihtiyacınızı azaltmak doğrudan daha az para harcamak anlamına gelebilir. Peki bunun için ne yapabilirsiniz? Örneğin stokları azaltmak. İşletmelere bir miktar yardımcı olacak bir işlem stokları azaltmaktır. Zaten işletme sermayesine ihtiyaç duyduğunuz zamanlarda –istisnalar hariç- çok fazla satış imkanınız olmayacağı için stok doldurmanıza da gerek yoktur. Bu işlem işletme sermayenizi yönetmenizde doğru bir adım olabilir.

Müşteri hesaplarını azaltmak

Müşterilerle uzun vadeli sözleşmeler yapmaktan kaçınmak da iyi bir adım olabilir. Hatta özellikle vadesi dolmuş tahsilatlarınızı olabildiğince hızlı gerçekleştirmek gerekmektedir. Mümkün olduğunca tahsilatlarınızı vadesi dolmadan gerçekleştirirseniz işletme sermayesini yönetmekte daha başarılı olabilirsiniz.