İş Bulmakta Zorluk Yaşanıyor mu?

Türkiye’de İş İstihdamında Büyük Atılım

Türkiye genelinde Pandemi’nin de etkileri ile işsizlik sayılarının ne durumda olacağı merakla bekleniyordu. Ve beklenen açıklama geldi. İşsizlik rakamları açıklandı. 2020 yılının Ağustos ayındaki işsizlik oranları ile 2019 yılının aynı dönemindeki oranlar karşılaştırıldı. Bu karşılaştırmaya göre 2020 yılında işsizlik oranlarında gözle görülür bir azalma yaşandığı ortaya çıktı. Yapılan değerlendirmeler sonucunda geçen yıl 4 milyon 650 bin civarında olan işsiz sayısı 456 bin kişi azaldığı görüldü. Buna göre işsizlik oranları geçen yıla göre 0,8 oranında azalma gösterdi.

İş Bulmakta Zorluk Yaşanıyor mu?

Ağustos 2020’nin işsizlik rakamlarının yanında istihdam ile ilgili de veriler açıklandı. 2019 yılında aynı aylarda 28 milyon 529 bin kişi iken bu sene 975 bin kişiye istihdam olağanı sağlanarak bu rakam 27 milyon 554 bin kişiye düştü. Türkiye geneline bakıldığında 15 yaş ve üzerindeki vatandaşlar değerlendirilerek yapılan işsizlik seviyeleri yüz güldürür mü güldürmez mi bilinmez ama hala iş umudu olmayan kişi sayısındaki artış ise 718 bin kişi artış gösterdi. Geçen yıl 613 bin bulamama ümidi olan umutsuz vatandaş sayısı ise 1 milyon 331 bin kişiye çıktı.

İşsizlik Oranları Düşüş Gösteriyor

Yapılan araştırmalar ve analizlere göre 2019 yılı ve 2020 yılı Ağustos ayları baz alındığında istihdam oranı 2,4 oranında azalarak %43,9 a düştü. Tarım dışında yapılan değerlendirmelere göre ise işsizlik oranı 1 puan azalarak %15,7 civarlarına indi. İstihdam edilen işsizlerin sayısına baktığımızda tarım sektöründe çalıştırılmaya başlanan işçi sayısı 314 bin, sanayi sektöründeki işçi sayısı 91 bin, genel hizmet sektöründe ise 147 bin işçi sayısında azalış görüldü. Buna karşı inşaat sektöründe ise 147 bin gibi yüksek bir rakamla artış gösterdi. İşsizlik oranlarının düşüşüne etki eden istihdam edilen vatandaş sayısı sektörleri doğrultusunda tarımda %19,2, sanayide %19,8, inşaat sektöründe %6,2 ve hizmet sektöründe ise %54,7 oranında dağılım gösterdi.

Tüik’den Güzel Haberler

Tüik işsizlik oranlarını hesaplarken son bir ay içerisinde iş arayan, gelecek iki hafta içerisinde işe başlayabilecek durumda olan ve kişileri baz alarak hesaplamalarını yapmaktadır. Genç nüfus olarak değerlendirilen 15-24 yaş arası gençlerin işsizlik oranları geçen yıla göre 1,3 puan azalarak %26,1 oranlarına istihdam oranı ise 3,3 puan azalarak %31,1 seviyelerine ulaştı. Bunlara paralel olarak iş gücü katılma oranı da 5,4 puan azalışla %42,1 sevilerinde seyrediyor. Ekonomik faaliyetlerde mevsimsel azalış ve düşüşlerde baz alındığında istihdam oranlarında geçen yıla göre 0,2 ile 0,4 puan seviyelerinde artış gözlemlendi. Kamu istihdamında da yaşanan %3,6 lık artış gözden kaçmadı. Pandemi koşullarında işsizlik ölçümlerinin AB standartlarına uygun bir şekilde yapıldığı göz önünde bulundurularak rakamların doğru ölçülebilirliği konusunda farklı yöntemlere başvurulup başvurulmaması gerektiği konusu ise İLO tarafından öneri olarak sunuldu.