İran’da Gelir Miktarında Gerileme! Kişi Başına Düşen Milli Gelir Düşüş Yaşadı!

Kişi başına düşen milli gelir hakkında İran’ın başkenti Tahran’da Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mesud Hansari çok ciddi açıklamalarda bulundu. Mesut Hansari’ye göre, 2019 yılında her kişi başına düşen milli gelir miktarı 2020 yılı ile karşılaştırıldığında bu miktarda 4 milyon 700 bin tumana (ortalama 210 dolar) düşüş meydana gelmiştir. İran’da kişi başına düşen milli gelir miktarı ne kadar? İran’da kişi başına düşen milli gelir daha fazla düşebilir mi? İran’da kişi başına düşen milli gelir hakkında tüm detaylar haberimizde yer almakta…

Mesut Hansari, Tehlikeyi Sosyal Medyada Bildirdi!

Sosyal ağlar üzerinden gönderilen bir bildiriye göre Mesut Hansari, “Geçen yıl kişi başına düşen milli gelir 4 milyon 700 bin tumana (ortalama 210 $) geriledi. Bu rakam 2004’ten bu yana en düşük seviyededir.” Sözleriyle kişi başına düşen milli gelir miktarının çok büyük bir düşüş yaşadığını belirtti. En son 2004 yılında bu denli büyük bir düşüş gözlemlenmişti.

Daha Büyük Düşüşler Yaşanabilir!

Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mesut Hansari, ekonomide yeteri kadar bir büyüme oluşamazsa, kişi başına düşen milli gelirin daha düşük seviyelere inebileceğini belirtti. Ekonominin bu denli bir çöküşü İran’da ekonomik krizin oluşumuna zemin hazırlayabilir.

Kişi Başına Düşen Milli Gelir Nedir?

Herhangi bir ülkenin nüfusunda bulunan insanların yaşam standartlarını, ekonomik refah seviyesini belirleyen gelire kişi başına düşen milli gelir denir. Bu gelir kişilerin aldıkları maaşların gerçek ölçüsü değildir. Bir ülkede kişi başına düşen milli gelir, ülkenin sahip olduğu milli gelirin ülkede yaşayan nüfusa oranıyla elde edilir.

2020 Yılı İran Kişi Başına Düşen Milli Gelir Ne Kadar?

2020 yılı içerisinde İran’da kişi başına düşen milli gelir yıllık 21.050 SAGP doları değerindedir.

ALINTI; “Geçen yıl kişi başına düşen milli gelir 4 milyon 700 bin tumana (ortalama 210 $) geriledi. Bu rakam 2004’ten bu yana en düşük seviyededir.”

vayachollo.comwindows 10 pro lisans satın al