IMF Uyarıyor, Mali Dengeler Negatife Eğilime Yönelecek

IMF Mali dengelerin çok daha kötüleşeceğini rapor etti. Uluslararası Para Fonu, 2020 Yılının Nisan Ayına yönelik raporunda önemli ekonomik uyarılarda bulundu. İlgili raporda yeni tip korona virüs (kovid-19) Pandemisi etkilerinin tüm dünyada farklı ancak, dünyadaki her ülkenin olumsuz yönde etkileneceğini açıkladı. Korona virüsü salgının ekonomik ve finansal sonuçlarının yaşanacak açıklar ile kamu borç oranlarını ciddi şekilde artış görüleceğini bildirdi.

IMF Kovid-19 Pandemisinde İnsanları Destekleyen Politikalar başlığı altında yaptığı değerlendirmelerde, maliye politikası uygulamalarında daha önce emsali görülmemiş bir seviyede artış görüleceğinin altını çiziyor. Korona virüsü nedeniyle insani maliyetin endişe verici seviyede arttığını, üretimin ve kamu finansman alanlarındaki baskının ileri derecede hissedileceğini tahmin ettikleri ifade edildi. Yayımlanan raporda, dünya hükümetlerinin salgına olan müdahale hızının, sağlık krizinin uyumlu ciddiyet ile doğru orantılı olması gerektiğinin altı çizilirken, bu aşamada mali değere sahip araçların en önemli rolü sorumluluğunun alınması gerektiği aktarıldı.

 Likidite Hayati Bir Öneme Sahip

Raporda, öncelik verilmesi gereken olgunun insanların hayatını kurtarmak olduğunun altı çizilirken, bunun düşük maliyetli bir aşının geliştirilmesi ve tedavi-test harcamalarının karşılanmasının gerektiği kaydedildi. IMF raporunda, pandemi ile mücadelede sosyal mesafenin de önemine vurgu yapılarak, bu durumun insanları mevcut işletmelerini düşük vergiler ile korumaya alınmasına, üretimde yaşanacak azalmalarına ve bunların yanında getirdiği mali sorumluluğun önemine değinildi.

Aynı raporda, işsizlik yardımları, ilave geçim kaynak yardımı, maaş yardımı, kredi ötelemeleri, ödeme ertelemeleri, vergi ertelemeleri gibi yapılması planlanan geçici önlemler ile halkı rahatlatabilecek uygulamaların detaylarına değinilerek, işletmelere verilecek olan likidite desteğinin küçük ve orta ölçekli işletmeler için hayati önem taşıdığı bildirildi.

Uzmanlar yaz aylarında virüsün etkisini yitirmemesinden endişe ediyor.