Hisse Senedi Performansı Nedir?

Her yatırımcının yatırım yaptığı hisse senetlerini sürekli olarak performans açısından takip etmesi gerekiyor. Bunun sebebi nedir diye soracak olursanız tek bir sebebi var o da hisse senetlerinin yatırımcıların kazanç veya kayıplarını net olarak gözler önüne serdiği içindir. Hâl böyle olunca kazançlarını yönetmek isteyen yatırımcıların muhakkak hisse senetlerini gözlem altında tutması gerekiyor. Bu yatırım araçları sürekli olarak sektöre, fiyata ve dengeye bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Bu yazımızda sizlere hisse senedi performansı ile ilgili detaylı bilgilendirmeler yapacağız.

Hisse Senedi Performansı

Hisse senedi performansı olarak bilinen bu kavram hisse senedinin fiyat ve ekonomik değerinin kazanç veya zarar göstergesidir. Bu kavramın ölçüm aracı ise hisse senedinin fiyatındaki dalgalanmadır. Hisse senedinin fiyatında artış gözlemlendiğinde o hisse senedinin getirisinin yüksek olacağı düşünülür. Eğer ki tam tersine performansta azalış olursa performansın düştüğü düşünülebilir.

Hisse Senedinin Kısa Süreli Performansı Dikkate Alınmalı mıdır?

Her yatırım aracında olduğu gibi hisse senedinde de her zaman aynı performansı gözlemleyemezsiniz. Bu sebeple daha önce yaşanmış olan kısa vadeli performansları göz önünde bulundurmanız önerilmemektedir. Bunun sebebi ise hisse senedinde olabilecek küçük dalgalanmalar uzun vadeli hisse senedi değerinin niteliğinin herhangi bir göstergesi olmayacak.

Uzun vadeyi düşünen yatırımcılar, hisse senedi performansını her işlemde gözler önünde bulundurmalarına karşın gerileme dönemlerinde hisse senetlerini satmak istemezler. Aynı şekilde kısa vadeli yatırımcılarda ekonomide oluşan finansal haberleri dikkate alırlar. Bu sebeple kısa vadede yatırım yapan kişilerin olumlu haber geldiğinde satış yapma durumu diğerlerine göre daha fazladır. Bu sebeple performanslara muhakkak dikkat etmeniz gerektiğini sizlere söylememiz gerekiyor. Kısa vadeli yatırımlarınızı ekonomik olaylara karşı dikkate alarak yapmanızı önerdiğimizi de söylemekten çekinmiyoruz.