Hazine ve Maliye Bakanı Maaş Desteği Açıklaması

ücretsiz izne çıkarılan vatandaşlara yönelik 3 ay süreyle 1170 TL aylık maaş desteğinin sağlanacağını duyurdu.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak gündemdeki ekonomik gelişmeler ve Ekonomik İstikrar Kalkanı kapsamında alınan tedbirlere yönelik varılan yeri değerlendirdi. Hazine ve Maliye Bakanı, yayımladığı gönderide, Kısa çalışma ödeneğinden yararlanmayan ya da ücretsiz izne ayrılan personellere yönelik 3 ay süreyle 1170 TL aylık maaş desteğinin sağlanacağını duyurdu.

Bugüne kadar Kısa çalışma ödenek yardım programına, 200 binden fazla firmanın, 2 milyondan fazla çalışan kişinin başvuru yaptığını aktaran Berat Albayrak,  bu zamana kadar yapılan başvuruların 700 bininin onaylandığı bilgisini paylaştı.

290 Bin Esnaf Başvurdu

Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak, yeni tip korona virüsü (kovid-19) salgını ardından açıklanan destek programlarına dair güncel verileri kamuoyuna paylaştı. Bu verilere göre; 25 Bin TL’lik destek paketine 290 bin esnafın başvurduğu, 4 milyar 73 milyon TL değerinde finansal destek aktarıldı. Bireysel destek paketine başvuran vatandaşların sayısı 4 milyon 200 bini aştı. Bu durumda sayısı 250 bini aşan vatandaşa toplamda 1,5 milyar TL ödeme yapıldı. İşe Devam finansmanı için başvuru yapan firmaların sayısını 66 bin 171 olarak duyuran Bakan Albayrak, bunlardan 34 bin 858’inin sürecinin sonuçlandığını ve 29 milyar 558 milyon TL ödeme yapıldığını açıkladı. 

Sözlerini bitirmeden önce Bakan Albayrak, Özel Bankalara da sitemde bulundu. Yaşanan süreçte kamu bankalarının 795 bin vatandaşın, 20,5 liralık ödeneğinin ve 40,6 milyar TL’lik kredi borcunun ötelendiğini aktarırken, özel bankaların takındığı tavrı eleştirerek, sürece katkıda bulunmalarını davet etti.