Haciz İşlemi Hangi Aşamada Başlatılır?

Hızlı tüketim dünyası ihtiyaçlar doğrultusunda harcama yöntemlerini belirliyor. En büyük yardımcı ise kredi kartı ya da kredi çekimi olarak benimsendi. Aylık kazanç durumuna göre yetersiz gelen maaşların büyük bir kısmı, fatura ve kira gibi ödemelere ayrılıyor. Kalan miktar bireyleri memnun etmediğinde, bankadan borç almak imdada yetişiyor. Fakat doğru bir şekilde bütçe planı yapılmaması durumunda haciz işlemi başlatılıyor.

Kredi Çekiminde Ödeme Planına Uymamak

Bankacılık sektörü, vatandaşlara her zaman kolaylıklar sağlayan modeller sunar. Vatandaşlar ihtiyaçlarını belirledikten sonra koşullar uygunsa, bankadan para çekebilir. Ödeme planı, doğru planlanmalı ve aksatılmamalıdır. Aksatıldığı takdirde üst üste gelen miktarlar haciz durumuna götürüyor. Kredi tutarı aylık gelir ile sağlandığından, abartılı bir meblağda olmamalıdır.

Ödeme Aksaklığı ve Yaklaşan Haciz Aşamaları

Borçlunun düşmek istemediği ödeme aksaklığı, büyük sorunlar yaratır. Haciz işlemi aşamaları bu aksaklıkla beraber oluşur. Sırasıyla şu şekilde gerçekleşir;

  • Borcun ödenmemesinden sonra banka uyarı mesajı gönderir. Bilgi amaçlı olan uyarı sayesinde ödemenin yapılması istenir.
  • Gelen ikaz sonrasında bir aylık zaman tanınır. Bu zaman ile beraber üç ay içinde ödeme yapılmalıdır. Aksi durumda borçlunun evrak bilgilerinden iletişim sağlanır. Banka, borçlu kişiye ödeme yapılandırmasını sağlar.
  • Yapılandırma şartları da gerçekleşmediğinde artık haciz istemiyle uygulamaya gidilir.

Yasal Takip Süreci ve Haciz Başlangıcı

Banka, borçlu kişi için ödeme yapılandırmaları yapması olumlu bir durumdur. Buna karşın tekrarlanan ödeme aksaklığı farklı bir boyuta taşınır. Artık yasal takip süreci başlar. Bankanın farklı bir anlaşma yapması son bulur. Avukatlık bürosuna bilgi verilerek borçlu takibi devam ettirilir. Borçlu kişiye avukatlık bürosundan evrak gönderilir. Bu vasıtayla ödeme için karar verilmesi istenir. Baştan beri olumsuz sonuçlanan yapılandırmalar yine sonuç vermez ise haciz işlemi başlatılır.

Eve Haciz İşleminin Gerçekleşmesi

Banka, borçluyu mağdur bırakmamak için birçok kolaylık tanır. Buna karşın ödenmeyen borçlar yüzünden eve haciz işlemi başlar. Alacaklı olan banka, İcra Müdürlüğü’ne başvuru yaptığında haciz işlemi gerçekleşir. Haciz durumu, gayrimenkuller varsa bu şekilde uygulanabiliyor. Diğer koşulda ise menkul malların göz önünde tutulmasıyla gerçekleşir.