KREDİ KARTI KULLANIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Kredi kartları, acil durumlarda hayat kurtarıcı gibi görünse de kredi kartı borçlarının da zamanında ödenmemesi büyük sorunlar ortaya çıkarabilir. Borcun zamanında ödenmemesi, daha fazla faiz uygulamasına maruz kalacağınız ve kredi notunuzun da etkileneceği anlamına gelir.

İcra müdürlüklerindeki dosyalara baktığınızda, dosya muhteviyatının çoğunun kredi kartları borçları olduğu görülmektedir. Bunun nedeni kartların bilinçsiz kullanımı ve borçların zamanında ödenmemesidir.

KREDİ KARTI KULLANIRKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

Kredi kartını düzgün kullanabilmek artık marifet istiyor. Bankaların kartlarda kullandıkları cazip kampanyalar ne kadar yararınıza gibi görünse de zamanla bütçenizdeki delik, kredi kartı yüzünden hızla büyüyor. Kredi kartını bilinçli kullanarak sorunsuz bir şekilde ödemelerinize devam edebilirsiniz.

Sözleşme

Kredi kartı başvurusunu yaptığınız banka, size sözleşme adı altında bazı evraklar imzalatmaktadır. Bu evraklar sizin imzalamanız sırasında hızlıca geçiştirilir ve imzalamanız istenir. Siz de bu evrakları imzalayarak, bankanın kurallarını kabul etmiş olursunuz. Unutmayın, her banka kendi menfaatleri doğrultusunda hareket eder. Siz de kendi menfaatlerinizi korumak zorundasınız. Kredi kartı sözleşmesini imzalamadan önce, maddeleri tek tek okumanız gerekir. Banka personelinden biraz izin isteyip, sözleşmenin her maddesini okuyun ve çıkarılmasını istediğiniz bir madde varsa itirazda bulunun. İtirazınız kabul edilirse imzalayın. Aksi halde size uygun bir kart varsa onun sözleşmesini inceleyerek imza altına alın.

Asgari Tutar

Asgari tutar, sizin bankaya olan borcunuzun belli bir kısmını oluşturur. Asgari tutarı ödediğinizde her şey yolunda sanırsınız ancak durum tam aksidir. Asgari tutar demek, size daha fazla kart faizi borcu olarak geri döner ve borcunuzun katlanarak artmasına neden olur.

Kalan Borcunuz Varsa Ödeyin

Kredi kartınızı kapattırmaya karar verdiniz. Burada dikkat edilecek husus, bankaya hiçbir şekilde, tek kuruş borcunuzun kalmadığına emin olmaktır. Tüm borcunuzu ödeyin ve kredi kart borcunuzun olmadığına dair imzalı bir yazı almaya çalışın. İleriki zamanlarda sürpriz borç ortaya çıktığı takdirde, bankanın imzalı yazısı, borcunuzun olmadığına dair ispatınız olacaktır.

Kredi kartını Asla Kırıp Atmayın

Bankaya ait hiç borcunuz yok, hesabınızı da kapattınız. Banka görevlisi size kartı kırıp atabileceğinizi söylese bile bu hataya düşmeyin. Bunun yerine kartı iptal ettirin ve mümkünse kartı bankaya iade edin ve iade ettiğinize dair resmi bir yazı alın.

Acil Durumlarda Kullanın

Banka kartları acil durumlarda kullanıldığında değerlidir. Nasıl olsa ödeniyor diye karta yüklenmeyin. Kararında, ölçülü ve bilinçli kullanmanız sizin yararınıza olacaktır. Günü gelmiş bir faturanız varsa ve elde nakdiniz yoksa kredi kartınızı kullanabilirsiniz. Market alışverişlerinde yapılan en büyük hata kredi kartlarına yüklenmektir. Kredi kartı limitinize güvenerek fazla alışveriş yapmamanız, kartınızı acil ihtiyaçlarınız doğrultusunda kullanmanız sizin açınızdan daha yararlı olacaktır.