Fırsatçılar Yine Maske Fiyatını Arttırdı!

Cerrahi maskede 1TL olan tavan fiyatı delinmiş oldu. Maskeyi dezenfektanla satan fırsatçılar da fiyatı iki katına çıkardı. Üretimin 10 kat daha fazla arttığını belirtmiş olan sektör temsilcileri, maske fiyatlarının da 1 TL’nin altına düşeceğini ve ürünlerin fırsatçıların elinde kalacağını söylemektedir.

Recep Tayyip Erdoğan tarafından ücretsiz yapılan cerrahi maskenin satışı, Ticaret Bakanlığı tarafından tavan fiyatının 1 TL olarak belirlenmiştir.  Ancak son zamanlarda bu yasağa uymayanlara ise ağır cezalarda kesilmeye başlandı.

Fırsatçılar Maskenin Adedini 1.60 TL’den Satmaya Başladı!

Bazı şirketler cerrahi maskelerin yanında başka bir ürün ekleyerek, cerrahi maskenin fiyatını iki katına çıkardı. Örneğin bir litrelik dezenfektan ve 50’lik paket 132 TL fiyat koyarken, aynı dezenfektan etiketinin tek satış fiyatı 50 TL’ye satışa koymaktadır. Bu durumdan dolayı, 50’lik maskenin fiyatı 82 lira, bir maske ise 1.60 liradan satılıyor ve tavan fiyatı delinmiş oluyor.

Hem Hukuki Açıdan Hem de Ahlaki Açıdan Uygun Değil!

Tüketicilerin bilinçli olması gerektiği konusunda uyaran sektör temsilcileri, 1 TL olarak belirlenen cerrahi maske tavan fiyatının üzerinde satışın hem yasal hem de ahlaki olmadığını vurguluyor. Türkiye sağlık sektörü işveren Sendikası Başkanı Metin Demir, 1 TL fiyatı Türkiye genelinde oturmuştur. Bazı firmalar ise bu yasağı çiğniyor olabilir, ancak bu hem hukuka hem de ahlaka aykırıdır. Bundan dolayı cerrahi maske 1 TL limiti zaten satıcıyı çok rahat kurtarıyor. Tüketici burada bilinçli olması gereklidir. Piyasada bir sürü mal vardır ve ürünle ilgili hiçbir sorun yoktur. Hatta önümüzdeki dönemde fiyatın 1 TL’nin altına düşeceğini düşünüyorum. 1 TL’den fazla satmaya çalışanların malları ellerinde patlayacak bilgisini vermiştir.

kuşadası bayan escortoffice yazılım lisansı satın al