Finansal Verilerin Çeşitliliğine Göre Finansal Analiz Türleri Nelerdir?

İşletmelerin performanslarını, projelerin performanslarını, bütçelerin performanslarını ve diğer tüm finans kurumlarının performanslarını değerlendirilmesi sürecine Finansal Analiz denir. Finansal verilerin çeşitliliğine göre finansal analiz türleri, kendi içerisinde 2 ana gruba ayrılır. Bunlar;

1)İç Analiz

2)Dış Analiz

1)İç Analiz Nedir?

İşletmelerin içerisinde çalışan personeller tarafından yapılan ve genellikle işletmelerin yöneticilerine sunulmak amacı ile hazırlanan finansal analiz türüne İç Analiz denir. İç analiz, işletmelere dair planlama ve kontrol açısından çok önemli bir yere sahip olan finansal analiz türüdür. İç analiz yaparken işletmelerin hem finansal tablolarından yararlanılır hem de işletmelerin tüm finansal verilerinden yararlanılır. İç analiz sonuçları pek güvenilir olmamaktadır.

2)Dış Analiz Nedir?

İşletmelerin içerisinde çalışmayan kişiler ve kurumlar tarafından yapılan finansal analiz türüne Dış Analiz denir. Dış Analiz yaparken, söz konusu olan işletmelerin kamuoyu ile paylaşmış olduğu finansal raporlar ve finansal veriler kullanılır. Dış analiz sonuçları güvenilir olmaktadır.