Evde Bakım Parasıyla Veya Maaşıyla Kredi Çekilir Mi?

Günümüz yaşam şartlarında kredi çekmek bir ihtiyaç halini aldı. Farklı gelir miktarına sahip pek çok insan kredi için bankalara başvurmak istiyor. Hal böyleyken insanların kredi başvurularının olumlu cevap alıp almayacağı en merak ettikleri konu halini alıyor.

Evde bakım aylığı alanlar ve 2022 yasasına göre maaş alanların bankalardan kredi alabilmeleri en merak edilen konular arasında yer alıyor. Yakın zamana kadar pek çok banka engelli ve bakım aylığı alan vatandaşlarımızı geri çevirirken şimdi ise kredi alma imkanları artmış bulunuyor.

Kredi başvurusu yapanların olumlu sonuç almaları bir takım şartlara bağlıdır. Düne kadar geçimini 2022 veya bakım aylığı ile sağlayanlar gelir belgesi göstermede zorluk yaşıyordu. Dolayısıyla bankalar tarafından vatandaşlar geri çevrilebiliyordu. Şimdi ise bu kimselerin kredi alma imkanı artmış durumdadır.

2022 Kanununa Tabi Olanların Kredi Başvurusu

Kredi başvurusunda gelirin miktarından çok; bankanın kredi şartlarının sağlanıp sağlanmadığı önem arz eder. Bankalar kredi verirken öncelikle aylık düzenli gelire bakar. Kredinin aylık ödemesi, kişinin bir aydaki gelirinin yarısı kadardır. 2022 sayılı kanunun şartlarını taşıyan vatandaşlar, sahip olduğu engele göre her ay belirli miktar maaş alıyor. 2020 yılına girilmesiyle birlikte engeli %40-69 olanların aldığı miktar 536 olurken; %70 üzerinde olanların aldıkları ise 804 lira oldu. Bu duruma göre kredi kullanan kişinin aylık ödemesi, bu rakamların yarısından çok olmayacak şekilde düzenlenir. Ödeme planı ve vade süresi bankaya göre değişiklik gösterir.

Evde Bakım Aylığı Alanların Kredi Başvurusu

Şahsi ihtiyaçlarını karşılayamayan, bakıma muhtaç kişilerin bakımlarını üstlenen birinci dereceden yakınlarına, devlet tarafından her ay para ödenir. 2020 yılına girdiğimiz şu günlerde evde bakım ücreti 1457 lira oldu. Bu parayla kredi kullanmak isteyenler için de herhangi bir engel bulunmuyor. Bankanın uygun görmesi halinde kredi kullanabilirler. Başvurunun olumlu sonuçlanması halinde geri ödeme miktarı bir ayda alınan miktarın yarısı olduğundan; 728 liradan fazla olamaz.

Hangi Bankalara Başvurulmalıdır?

PTT’nin anlaşmalı bankalar aracılığıyla engellilere özel kredi verdiği çeşitli kaynaklarca duyuruldu. Bunun yanında Ziraat Bankası, Vakıfbank, Halk Bankası gibi devlet bankalarının kredi verme imkanı daha yüksektir. Ayrıca özel bankaların gelir belgesi istemeyen kredi kampanyaları değerlendirilebilir.