Emlaklardaki Değer Sorunu

Gayrimenkul sektörü, son zamanların gözde iş olup, gün geçtikçe piyasada daha yaygın olarak ortaya çıkmaktadır. İnsanlar için güzel bir gelir kaynağı olan bu iş, sermaye, bilgi ve tecrübenin kullanılmasıyla bir bütün oluşturur.

Piyasalar ve Değişkenlikler

Her sektörde olduğu gibi emlak sektöründe de inişli çıkışlı durumlar yaşanabilir. Dolar ve Euro gibi uluslararası para birimlerinin değişimleri, siyasal durumlar, ve faiz oranları gibi durumlar gayrimenkul sektörünün ve yatırımların ne yönde hareket edeceği konusunda belirleyici unsurlardandır. Bir taşınmaz için emlak ekspertizi getirildiğinde uzman kişi yaptığı incelemeler sonucunda bir rapor oluşturur. Rapor sonucunda bu kişi, taşınmaz için sayısal bir değer biçer. Bu değer tam olarak net bir değer değildir. Piyasaların ve sektörlerin ani değişimleri ya da ev sahiplerinin taşınmazın fiyatını kendi insiyatiflerine göre belirlemesi, gayrimenkul sektöründe değer probleminin oluşmasına neden olmaktadır.

Çevresel ve Bölgesel Nedenler

Gayrimenkulün fiyatının belirlenmesi hususunda, bulunduğu çevre, ulaşım olanaklarına yakınlığı, okul ve hastaneye yakınlığı, alışveriş merkezlerine yakınlığı gibi durumlar önemlidir. Bunlar bazen avantaj sağlasa da bazen de taşınmazın fiyatı için sorun oluşturabilir. Ayrıca devletin belirlemiş olduğu, gayrimenkullere yönelik kanunlar ya da sonradan ortaya çıkan yeni kanunlar da fiyatlandırma problemini ortaya çıkarır. Nüfusun giderek artması, dışardan gelen göçler dolayısıyla artan insan topluluğu, yerleşim sorununu ortaya çıkarmaktadır. Bunlara çözüm olarak da plazalar, siteler ve konut yerleri gibi büyük yapılar inşa edilmektedir. Yapılan inşalar, sadece etrafındaki konutları değil, diğer bölgedeki konut fiyatlarını da etkiler.

Gelişmiş ülkelerdeki konut fiyatlarının yüksekliği, gayrimenkul sektöründe ve yatırımcılar arasında sıkıntı oluşturmuştur. Amerika, Fransa ve Almanya gibi ülkelerin, refah düzeyleri yüksek olduğu için konut satışlarında da ederinden fazla fiyatlarla karşılaşılmaktadır. Eğer bir konut denize yakınsa ya da deniz görüyorsa, ev nitelikli bir özellik anal porno taşıdığı için fiyatı, az geride bulunan konutlardan biraz daha fazla olacaktır. Ama bir yandan da deniz seviyesine yakın bulunan konutların genelinin depreme pek dayanaklı olmadığı uzman görüşlerle ortaya konmaktadır. İşte bu noktada nitelikli özellikle risk durumunun bir arada değerlendirilmesi, gayrimenkul sektöründe işlerin sıkıntıya girmesine neden olur.