Ekonomide Dolar ve Altın Fiyatlarının Yükselişi Konuşuluyor!

Nisan ayında, ekonomide genellikle dolar kuru ve altındaki yükselişten bahsederken, FED’İN toplantısı sonrası faiz indirimleri de gündemde olmuştur.

Medya takip merkezi, Nisan ayında ekonomik gündemini oluşturan başlıkları açıklamıştır. Aylarca süren Korona virüs salgını nedeniyle yukarı yönlü bir ivme gösteren dolar kuru en çok konuşulan olurken, güvenli liman arayanlar için en büyük yatırım araçlarından biri olan dip yükselişler de medya gündeminde yer aldı.

Dolar Yükselmeye Devam Ediyor

Dünya ekonomisini etkileyen Korona virüs salgını nedeniyle piyasalardaki belirsizlik devam etmiştir. Nisan ayında 6.70’te başlayan dolar kuru, ay için yukarı yönlü bir ivme kaydetti. Salgın kaygılarıyla baskı altına alınan dolar, 7 seviyelerine kadar yükselmiştir. Öte yandan, Euro kurunda ise 7.60’lar görüldü, Sterlinde ise 8.71’lere kadar yükselmeler görüldü. Nisan ayını 6.98’te kapatan dolar kuru ay boyunca 142.519 ile kapatmıştır. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Nisan ayı ikinci toplantısını gerçekleştirdi. İlk PPK toplantısında, politika faiz oranı 100 baz puan ile yüzde 9,75’e düşürülmüştür.

Altın Yükselişi Zirvelerde

Yeni tip Korona virüs salgınının ekonomik etkisini azaltması için dünyada atılmış olan adımlara rağmen, vaka ve ölümlerin sayısı artmaya devam etti ve konuyla ilgili belirsizlikler altın fiyatlarının yukarı yönlü bir ivme kazanmasına neden olmuştur. Nisan ayında Altın 342TL ile işlem görmeye başladı, Korona virüs gelişmeleri sonrası ülkelerin attığı ekonomik adımlar ve Suudi Arabistan, Rusya, ABD ve OPEC petrol kararlarında ise ay boyunca hafif düşüşler yaşanmasına rağmen yukarı yönlü ivme kazandı. Yatırımcıların güvenli bir sığınak olarak tercih ettiği altın, ay boyunca 380 TL zirvelere çıkmıştır ve Nisan ayını ise 46,69 olarak kapattı.

kuşadası escort bayan