Dünya Piyasalarında EM paraları düşüşte, Hisse vadeleri yükseliyor

Asya’da piyasalar yatırımcının güvensizliği sebebiyle karışık bir seyir izledi. Bu seyir doğrultusunda yükseliş ya da düşüş izlenimi net bir şekilde çizilemezken Amerika ve Avrupa’da durum daha farklı.

ABD ve Avrupa için hisse endeksleri yapılan işlemlerle yükseldi. Bu şekilde ABD ve Avrupa’da piyasalar toparlanma grafiği çizerken her iki bölgede de bazı hisseler tarihleri boyunca gördükleri en yüksek zirveye tırmandılar.

Çin, Hong Kong ve Hindistan piyasaları genel olarak yaşanan güvensizlik sebebiyle yatırımcının temkinli yaklaşımına maruz kaldılar ve düşüş yaşadılar. Bunun yanında Japonya ve Güney Kore hisseleri sınırlı bir yükseliş içinde olsa da pozitif bir tablo çizmeyi başardı.

Gelişen piyasa paralarında değer kaybı yaşanıyor. Dolar geçen seans çizdiği aşağı yönlü grafiği daha düz hale getirmeyi başarsa da değer kaybı söz konusu. Euro / Dolar paritesi 2 yıldır görülmeyen seviyelerden 1.20’nin altına inmişti. Bundan sonra parite düşüşünü sürdürmeye devam etti. Bunun dışında Avustralya’da da GSYİH verileri beklenenden de düşük gelince Avustralya dolarının değerinde düşüş yaşandı.

Devlet Destekleri Önemli

Amerika Birleşik Devletleri’nin tarihinin en büyük ekonomik küçülmelerinden birini yaşadığı 2020 2. çeyrek verilerinden sonra yatırımcılar toparlanmaya çalışıyor. Ülke içinde üretimleri arttırmaya çalışan firmalar diğer yandan da dünyadaki ihracat ihtiyacını belirlemeye çalışıyor.

Çin’de de durum benzer. Korona virüs salgını sonrasında üretimlerine yeni başlayan firmalar açıklarını kapatmaya çalışıyorlar. Dünya çapında pek çok firma devlet desteğine ihtiyaç duyuyor. ABD’de yatırımcıların devlet desteği ile tekrar toparlanmalarının sağlanması beklenirken aynı durum Çin için de geçerli.

Bu gibi politikalar başta bu iki dev ekonomi için olsa da tüm dünyada firmaların ihtiyaç duyduğu bir durum ve pek çok ülke de elinden geldiğince firmalara destek veriyor.  

mersin escort sitesi

Yorumlar