Dolar Değer Kazanıyor, Türk Lirası Değer Kaybediyor

Türkiye’de pandemi sonrasında ekonomide normalleşme adımları her geçen gün ekonominin daha kötüye gitmesine, Türk lirasının günden güne değer kaybetmesine sebebiyet veriyor. Merkez Bankası tarafından gerçekleştirilen faiz artışları dahi milli paramızın yabancı paralar karşısında değer kaybetmesine engel olamıyor. 24.09.2020 tarihinde ekonominin karar birimleri tarafından gerçekleştirilen faiz artışları ve bir sonraki gün swap limitlerinin esnetilmesiyle birlikte doların milli paramız karşısında değerinin yükseleceği herkes tarafından görülen bir gerçekti.

Türk Lirasındaki Değer Kaybını Önlemek İçin Repo İhaleleri Açılmadı

Türkiye’de ekonominin karar mercileri olarak görülen BDDK ve Merkez Bankası milli paramızın değer kaybını önlemek için alınan önlemlere bir yenisini daha ekleyerek her pazartesi açılan repo ihalelerini bu süreçte askıya almayı tercih etti. Bu tercihin en önemli sebebi likiditeyi elde tutarak fonlama maliyetini yükseltmek olarak nitelendirildi.

Doların Yanı Sıra Sterlindeki Artışlar Engellenemedi

Sterlin bir önceki haftayı 9,77 ile tamamlamıştı ancak gidişat sterlinin 10₺’ye eşit olacağını gösteriyordu. Yeni haftaya girilmesinin ardından Türk Lirasındaki değer kayıpları engellenemeyince beklenen oldu ve 1 Sterlin = 10₺’ye eşit oldu. Bu durumda yabancı yatırımcılar da artık ülkemizi bir yatırım seçeneği olarak görmeyerek geleceğe dair yatırımlarını askıya alma konusunda açıklamalar yaptı.

Enflasyonun Çift Hanede Kalması Değer Kayıplarını Devam Ettirecek

Türkiye’de ekonomi konusunda uzmanlaşmış birçok kişi tarafından yapılan açıklamalar enflasyonun çift hanede kalmaya devam etmesi milli paramızın her geçen gün daha fazla değer kaybetmesini ve ekonomi de yavaş yavaş çöküşlerin başlayacağını işaret ediyor. Bu sebeple Türkiye’nin Koronavirüs pandemisi sebebiyle ekonomisinde yaşanan aksaklıklardan kolay kolay kurtuluşun olmadığını söyleyebiliriz. Bir sonraki günlerde Merkez Bankası tarafından dolar ve sterlindeki artışlara engel olunması için yeni kararlar verilmesi bekleniyor.