Dev Markalar Türk Tekstilcilerini Zora Soktu

Türk Ekonomisi her sene Türk Tekstilcilerin öncülüğünde senede 30 milyar dolara yakın dış Pazar odaklı gelir elde etmekte. Tekstil sektöründe 1 milyon kişi istihdam ettiği önemli ihracat kaynaklarından. Fakat şu sıralar Türk Tekstil sektörünün başı dünyanın önde gelen markalarından kaynaklı sıkıntılar sebebiyle oldukça dara düşmüş durumda. Sipariş ettiği ürünleri tekstilcilerin hazır edip gönderdiği malları, kovid-19 salgınını mücbir sebep gibi göstererek almayı reddeden yabancı firmaların sorumsuz davranışı sebebiyle Türk Tekstil sektörü zor zamanlardan geçiyor. Türk Tekstil üreticilerinin yalnızca mart ayında yaşadıkları zarar 500 milyon TL’yi aşarken, bu zarar nisan ayında daha da arttı.

Yabancı tekstil firması ve moda şirketlerinin sergilediği bu tavır nedeniyle özellikle küçük ve orta boy tekstilciyi iflasın eşiğine getirdi. Tekstil sektöründe istihdam eden yüzbinlerce çalışan yabancı firmaların gösterdiği sorumsuz hareketler nedeniyle en ağır darbeyi aldı.

Zararın Boyutu Artabilir

Sipariş ettikleri ürünleri hazır hale gelmesinin ardından korona virüsünü mücbir sebep olarak göstererek ürünleri almayan dünyanın önde gelen moda firmaları, duyarsız davranışı ile binlerce tekstilciyi zor duruma soktu. İstenilen ürünleri, üretmelerine karşın alacaklarını tahsil edemeyen sektör mart ayında en az 500 milyon TL tutarında alacağını tahsil edemediği bildirilirken, ülkemizde de mağazaları bulunan global markaların aynı tavrı nisan ayında da sergilemeye devam ettikleri için Türk Tekstil sektörünün zararının boyutu daha fazla artmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Buna göre geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre ihracat yüzde 27 geriledi. Nisan ayında ihracat durma noktasına geldi. Birçok firma personeline ücretsiz izne çıkarmak zorunda kalırken, kısa çalışma ödeneği başvuruları da zirve yaptı.

İKHB Başkanı Mustafa Gültepe, üreticiyi mağdur eden firmaların başında İngiliz şirketlerin geldiğini söylerken, üreticinin aleyhine kararlar aldıklarını ifade etti. İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları, elde kalan ürünleri diğer sezona taşımaya çalışacak.