Cumhurbaşkanı’nın İmzasıyla Beraber Kamu Personeline Yapılacak Ödemeler Belli Oldu

Kamu personeline uygulanacak olan taban ve tavan ücretleri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla belli oldu. Erdoğan kararıyla denetim ve tasfiye kurulu, bazı kurum ve kuruluşlarında yönetim üyelerinin alacağı ücretleri ile kapsam dışı ve sözleşmeli personele dair uygulanacak tavan ve taban ücretleri belli oldu. Taban ve tavan ücretleri Cumhurbaşkanı kararıyla uygulanacak ücretler Resmi Gazetede yayımlanmasının ardından belirlendi. 

Resmi Gazete’nin  11 Nisan 2020 tarihindeki sayısına göre alınan kararda 233 sayılı kanun hükmünde personelleri kararnamenin bazı maddelerini yürürlükten kaldıran kararnamenin geçici 1. Ve EK 9. Maddelerine tabi kuruluşlar olan KİT’lerde görevli kapsam içi ve kapsam dışı çalışanları ve 50’nin üzerinde kuruluşları kapsayan (PTT A.Ş. denetim ve yönetim kurulu üyeleri dâhil) diğer iktisadi kuruluş yönetim kurulu üye ve başkanı tasfiye ve denetim kurulu üyelerini kapsıyordu. 

Taban ve Tavan Ücretleri Ne Olacak?

Alınan karara göre,  kapsam dışı ve içi personeller ile İller Bankası A.Ş. sözleşmeli ve kadrolu personellerine her türlü sosyal yardım, tazminat, zam, ödenek, atlık ücret, avukatlık velaketi, temettü prim, bir aya isabet eden ikramiyeler miktarı  ile diğer isimler altında ödenen tutarların brüt aylıklarının hiçbir şekilde 2 bin 487 TL düşük olacaktır.  TPAO ve BOTAŞ’ta genel müdürler için 15 bin 227 TL’den, diğer çalışanlara 12 bin 862 TL’den yüksek, İller Bankası A.Ş genel müdür yardımcıları için 12 bin 513 TL’den, genel müdürleri için ise 13 bin 557 TL’den, diğer elemanlara yönelik 10 bin 436 TL’den yüksek olacak. TEMSAN, Denizcilik İşletmeleri A.Ş ve Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü genel müdürlerine yönelik 13 bin 335 TL’den diğer elemanlarına yönelik, 10 bin 615 TL’den ve diğer kurum ve kuruluşlardaki genel müdürleri için 10 bin 667 TL’den diğer elemanlara yönelik için 4 bin 888 TL’den yüksek olmayacak.