Corona Virüsünün Ekonomik Etkileri

Tüm dünyayı etkisi altına alan, Corona virüsü insanlık hayatını olumsuz yönde etkiliyor. Bu virüs, Çin’den Amerika’ya geniş bir alanı etkisi altına aldı. İki haftadan bu yana, çok sayıda insanın ölümüne neden oldu. Yetkililerin bildirdiğine göre bu virüsün etki alanı genişleyecek.

Corona virüsü Dünya ekonomisini nasıl etkiler?

Şimdi , virüsün dünya ekonomisine etkilerine göz atalım. Öncelikle, büyük şirketler bazında Çin havzasından çekilme kararı alan , Mcdonalds, Starbucks, Apple gibi Abd menşeli firmalar Çin’i ekonomik yönden olumsuz yönde etkiledi. Çin ekonomisinin büyüklüğüne bakılırsa bu firmaların pazardan çıkması kısa vadede olumsuz gibi görünse de uzun vadede ne olacağını bilemiyoruz. Çin pazarının ucuz işçi bakımından yoğun olması, ülkenin teknoloji alanında önde gelen ülkelerden biri olduğunu gösteriyor.  Çin ekonomisi bozulursa bunun dünya ekonomisine olumsuz yönde etkileri kaçınılmaz olacak. Teknoloji ürünlerinin %90 ‘ı  Çin vasıtasıyla dünyaya yayılıyor. A.B.D Ve Çin teknoloji savaşının kızıştığı bu günlerde  bu virüsün yayılması akıllarda soru işareti bırakıyor. Akıllara bu soru geliyor. Bu virüsün yayılmasında A.B.D ‘nin payı var mı? Bu virüs Çin’in ekonomik k yönden zayıf düşmesini sağlamak amacıyla piyasaya sürüldü mü?

Corona virüsü petrol fiyatları üzerinde etkisi ne olur?

Son günlerde ekonomistlerin dikkat çektiği bir konuyu ele alalım Virüs petrol fiyatlarını nasıl etkiler? Son iki günde petrol fiyatlarında virüs etkisiyle artış meydana geldi. Ancak bu artışı sadece virüse bağlamak doğru olmaz. Ortadoğu ve Balkanlarda yaşanan gelişmeler, petrol fiyatlarını pozitif yönde etkiliyor. Bu duruma , Doğu Akdeniz’deki gelişmeler de eklenince petrol fiyatları uçuşa geçti.

Toparlarsak, petrol fiyatlarındaki artışın Corona virüsüyle ilgisi yoktur. Ancak virüs dünyaya yayılırsa bu etkiden söz etmemiz gerekebilir. Kısa vadede, bu etkiyi görmemiz olanak dahilinde değildir.