Coinbase Card, Google Pay ile Android telefonlarda kullanılabilecek

Dünyanın önde gelen kripto para borsalarından Coinbase, Coinbase Card adını verdiği debit kart ürününü bazı ülkelerdeki üyelerinin kullanımına sunmuş durumda. Coronavirüs salgını nedeniyle insanların temassız ödeme yöntemlerine eskisinden daha fazla ağırlık vermesi sonucu şirket, Google Pay ile entegrasyon çalışmalarının tamamlandığını duyurdu. B

undan böyle kartı fizikî olarak kullanmaya gerek kalmadan, Android işletim sistemine sahip telefonlardaki Google Pay uygulaması üzerinden Coinbase’deki bakiyeyi kullanarak ödeme yapabilmek mümkün olacak.

Kripto parayı yerel para birimine çeviriyor

Temel olarak Coinbase Card’ın özelliğini anlatmak gerekirse bu fizikî kart, sahibinin borsa üzerindeki bakiyesine doğrudan bağlanıyor ve POS cihazı üzerinden girilen nakit ödemeyi hızlı bir şekilde kripto para bakiyesini bozarak gerçekleştiriyor.

Türkiye’de yaşayan kullanıcılar ise ne yazık ki henüz Coinbase Card’dan faydalanamıyorlar. Kart şuan için sadece Avrupa Birliği ve Avrupa Ekonomik Bölgesi üyesi ülkeler tarafından kullanılabiliyor. Bunun tek istisnası Brexit ile Avrupa Birliği’den ayrılan İngiltere. Kart bir kez üretildiği zaman Visa ödeme altyapısın destekleyen her işletmede kullanılabiliyor.

İyi haber şu ki Coinbase yılın amatör porno ilerleyen dönemlerinde desteklenen ülke kapsamını genişleteceğini duyurdu. Kim bilir, belki gelecekte Türkiye de Coinbase Card’ın kullanılabileceği bölgeler arasındaki yerini alır.

NFC özeliğinin olması şart

Google Pay uygulaması ise fizikî kartı Android telefonların NFC çipini kullanarak sanal ortama uyarlıyor ve temassız ödeme gerçekleştirebilmeyi mümkün kılıyor. Üstelik kullanım alanı sadece akıllı telefonlarla sınırlı değil, akıllı saatler üzerinden de ödeme yapılabiliyor. Kötü yanı, bu özelliğin sadece NFC özellikli cihazlarda çalışıyor olması. NFC’si olmayan bütçe dostu Android telefonlar bu kapsamın dışında maalesef.

Son olarak temassız ödeme özelliğinin şuan için sadece Android cihazları desteklediğini, Apple Pay’in kullanıldığı iOS işletim sistemine sahip telefonlarda kullanılamadığını belirtmiş olalım.