Çeyrek Altın 600 Lirayı Aştı

Yeni tip korona virüsünü (kovid-19) salgının yeni merkezi olduğundan beri işler Amerika Birleşik Devletleri için iyiye doğru gitmiyor. Son olarak salgın vakalı kaynaklı spot altının fiyatı 1700 dolara doğru adım adım tırmanırken, TL cephesinde gerçekleşen yukarı doğru yönlü ivme çeyrek altın fiyatını fişekledi. Geçtiğimiz haftayı 595 TL ile kapatan çeyrek altının fiyatı hafta başında fiyatlarını 606,7 TL seviyesine çıkararak yeni bir rekor kırdı. Çeyrek altının yanı sıra gram altın da rekora koşuyor.

Altın fiyatları haftaya hareketli başladı. Ons altın geçtiğimiz hafta 1695 doların üzerinde son 7 yılın en yüksek seviyesinde kapatmıştı. Bu hafta ons altın aynı seviyelerde tutunarak başladı.

ABD’de kovid-19 kurbanlarının sayısı her geçen gün daha fazla artarken, altın güvenli liman anlayışı ile yine yarımcının uğrak yatırım aracı oldu. Bu arada Paskalya Bayramı nedeniyle küresel piyasaların büyük oranı kapalı olmasından dolayı hareketi sınırlanan dolar/TL paritesindeki artış gözlemlenmesi iç piyasada altının yeni rekor kırmasına neden oldu. 

BDDK’nın swap hamlesi ve IMF aracılığıyla swap servisinin yapılacağı ihtimalini yalanlamasının ardından ve iç siyasetteki hareketlenmeden sonra geçen haftayı 6.69’dan kapatan dolar/TL, bu hafta başından itibaren 6.80 seviyesini zorluyor.  

Kurlarda yaşanan artış sonrası gram altın iç piyasada 369.73 TL seviyesine kadar fırlarken, çeyrek altının fiyatı 606.7 TL ile yeni rekor kırdı. Cumhuriyet altını fiyatı ise 2480 TL’yi aştı.

Analistler geçtiğimiz hafta 1700 doların bile üzerine çıkan spot altın için en büyük riskin, salgın sebebiyle soğuyan finansal faaliyette şirket cirolarının beklenen seviyelerin çok aşağında gelmesi ve likidite için altın varlıklarının elden çıkarılması olarak gösteriyor.

Tüm bunların yanı sıra Fed Minneapolis Başkanı Kashkari, Amerikan borsalarının 18 ay boyunca kapalı kalabileceğini söylemesinin ardından, altına olan rağbetin artmasından endişe ediliyor