Bosch’dan Türkiye’ye 500 Milyon TL’lik Yeni Yatırım Kararı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank bugün ekonomi dünyasına heyecan verici bir haber paylaştı. Bakan Varank, Bosch’un yüksek basınçlı pompalarını Türkiye’de üreteceğini duyurdu.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı sosyal medya paylaşım sitesi twitter üzerinden yaptığı paylaşımda Bosch’un Türkiye iç pazarına 500 milyon TL’lik ilave yatırımın haberini verdi. Varank, kovid-19 salgını ile mücadele yürüttüğümüz bu dönemde dış yatırım ve istihdam cephesinden güzel haberlerinin olduğunu söyleyerek Bsoch’un Bursa’da genişleteceği yatırımın detaylarını bildirdi. Alman devinin 500 milyon liralık ilave yatırım ile yeni nesil yüksek basınçlı pompaların Türkiye’de üretileceğini duyurdu.

Bakan Varank verdiği güzel haberin ilgili yatırım ile ilgili Resmi Gazete kararını da paylaştı.

Nitelikli Personel Alımı Gerçekleşecek

Yatırım kararının ardından, yatırım gerçekleştirilmesi planlanan mal ve üretime dair kapasite miktarı da belirlenmiş oldu. Senede 7 milyon adet yeni nesil yüksek basınçlı benzinli enjektör imalatının dışında, üretime senede 900.000 adet yüksek basınç pompasının da imal edilmesine karar verildi.

Ayrıca bu kararla, 1.24 Lira olarak belirlenmiş olan ve toplamda öngörülen yatırım tutarı 1.74 milyar Lira olarak, güncellenirken, 314 kişi olarak belirlenen istihdam sayısında, 606 ve sayılarının 14 olarak belirlenmiş olan nitelikli personel sayısı da 40 olarak yeniden düzenlendi.

Bu revizelerin ardından, alınan karar kapsamında gerçekleşmesi planlanan desteklerde de bazı değişikliğe gidildi. Güncellenen bu değişikliklere göre, en az 20 milyon lira olarak öngörülen nitelikli eleman destek miktarı 40 milyon liraya yükseltilirken, karardan önce 100 milyon lira olarak belirlenen enerji desteği de 140 milyon liraya yükseltilerek güncellendi.

Salgın ile mücadele eden Türk Ekonomisi’nde, Bosch’dan gelen ilave yatırım karar haberi sevinçle karşılandı.