Blok Ödülü Yarılanması Bitcoin’in Stok Akışına Yön Verecek

Kripto Para analisti Plan B’ye göre  modelin kaderi yaklaşmakta olan Bitcoin blok ödülü yarılanmasının kaderini yönlendireceklerini söylüyor. Stok akış modelinin yaratıcısı 16 Nisan tarihinde sosyal medya paylaşım sitesi twitter’dan yaptığı paylaşımında, Mayıs ayında gerçekleştirilmesi planlanan yarılanma sürecinin ardından iki yıl içerisinde fiyatlarda artış gerçekleşeceğinin altını çizdi.

Bitcoin son 3 ayda belirli zamanlarda yaşadığı sert dalgalanmalardan henüz kurtulabilmiş değil.  Korona virüs (kovid-19) salgını sebebiyle ekonomik senaryoyu okumakta güçlük çeken yatırımcılar güç duruma düştü. Piyasalar son birkaç hafta içerisinde ciddi kayıplara maruz kalırken, piyasalar uzun süredir olmadığı kadar gerilemeler yaşandı. En fazla Bitcoin madencilerinin merakla beklediği yarılanma etkinliği Mayıs’ta netleşecek. Yarılama ardından BTC madencileri bundan sonra oluşturdukları her bir yeni blok için alacakları ödül daha az olacak.

Daha önceleri Plan B analisti, BTC fiyatlarının Mart ayında yeni fiyat tahminlerini doğru olarak gerçekleştirmişti. Fakat BTC 2013 yılından itibaren bu zamana kadarki yaşadığı en büyük fiyat gerilemesinin ardından yeni seviye tahminleri imkansıza yakın görülüyor.

Düşüş cephesinde Bitcoin, 2019 yılında görmüş olduğu en yüksek seviyesi olan 13.777 Dolara yükselişinin ardından da modelin fiyatından çok saptı, fakat bu sapmaya vurgu yapmak kimsenin aklına gelmedi. Ayrıca Plan B 2020 yılında gerçekleşen bantların ardında tarihi kırmızı noktaların olduğunu söyledi. BTC modelin altında kalındığı sürece bu durumun pek fazla da önemi yok. Bitcoin günlük aralığını 7.030 ila 7.150 aralığında tuttuğu sürece yatırımcısını mutlu edecek gibi görünüyor. Doların  7 bin üzerinde kalması BTC’nin bir şimdilik başarısı olarak söylemek mümkün. BTC  şimdiliki düzeyde hareket etmeye devam ettiği sürece BTC/Dolar bazında ivmelerini yukarı yönlü bir harekete bırakması beklenirken, destek seviyeleri 6.931 ila 7.175 dolar olarak seyrediyor