BDDK’dan Swap Limiti Önlemi

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) dövizdeki sert dalgalanmaları engellemek adına yeni bir swap hamlesi geldi. Düzenlemede Türk Lirası verip karşılığında yabancılardan döviz alan Türk bankalarının limitini özkaynağın yüzde 10 seviyesinden 1 seviyesine çekti. Yeni Swap sınırlamasıyla dövizin Türkiye piyasalarından çıkıp, kısa vadeli işlemler için kullanılması ve yurt dışı bankaların swap uygulamasıyla Türk Lirası alıp bunun açığa satılma işleminin engellenmesi amaçlanıyor.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Türk Lirası verip karşılığında yabancılardan döviz alan Türk bankalarının limitini özkaynağın yüzde 10 nispetinde birleşmiş olan sınırlamanın yüzde 1 seviyesine çektiğini duyurdu. Yeni swap düzenlemesiyle yurt dışı bankaların swap uygulamasıyla Türk Lirası alıp bunun açığa satılma işleminin engellenmesi amaçlanıyor. 

BDDK 2018 yılının Ağustos ayında,  TL’de yaşanan hızlı değer kaybı ve sert dalgalanmaları engellemek adına, Bankaların swap işlemlerine sınırlama kararı almıştı. Bu sınırlamada özkaynağın sınırı yüzde 50 seviyesine indirilmişti. Türk Lirası’ndaki ani düşüşün önüne geçemeyen BDDK sınırı 2018 Eylül ayında yüzde 25 seviyesine çekmiş ardından 2020 yılının 9 Şubat tarihinde yüzde 10 seviyesine indirmişti. Buna göre son iki yıl içerisinde BDDK özkaynağı yüzde 49 düşürmüş oldu. 

Swap Nedir?

Kelime anlamı takas olan Swap, iki tarafın yükümlülüğe bağlı olan nakit akışını aralarında değiştirme ya da bir varlığı takas işlemidir. Swap en fazla döviz dalgalanmalarının yaşandığı dönemlerde yatırımcıyı bu dalgalanmadan riskinin önünü alması için yapılan önemli bir yöntem olarak biliniyor.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Türk Lirası’ndaki ani değer kaybını engellemek ve sert dalgalanmaların önüne geçmek adına swap işlemlerine kısıtlama getirmeye başladı. Böylece BDDK spekülatif işlemlerin önünü keserken son iki yılda Türk Lirası’nın yaşadığı değer kayıplarını geri almasına vesile olmuştu. Analistler swap kısıtlamasının yerinde hatta geç bile kalındığını düşünüyorlar.