BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben, Özel Bankalara Olan Uyarısını Yineledi

Bankalar Denetleme ve Düzenleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mehmet Ali Akben, korona virüs salgın sebebiyle krediler adına yapılan düzenlemenin detaylarını aktardı. Düzenlemeye ilişkin merak edilenleri yanıtlayan Akben, “Reel sektörün ihtiyaç duyduğu finansmana daha kolay erişebilmesi sağlanacak dedi. “

Bilindiği üzere, kamu bankalarının vatandaşlara yönelik ihtiyaç ve tüketici kredilerinin yanında birçok özel destek paketleri hazırlamıştı. Ancak özel bankalar uzun zamandır konuya dair ilgisiz ve pervasız tutumları Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ve son olarak Bankalar Denetleme ve Düzenleme Kurumu Başkanı Mehmet Ali Akben’in eleştirilerinin hedefi olmuştu. Özel bankalar iş insanları ve halkın da yoğun tepkisiyle karşılanmıştı. Başkan Akben 18 Nisan sabahı konuya dair açıklamalar yapmıştı. Buna cevap olarak Akben açıklamalarda bulunmaya devam etti. 

BDDK Başkanı bankaların asli görevlerin şirket ve vatandaşlardan elde ettikleri mevduatı kredi vererek reel sektöre aktarmak olduğunu ifade ederken, bazı bankaların bu temel işlemleri yerine getirmediğinin altını çizerken, bunun yerine para kaynaklarını yurt dışı türev bankalarına dair yatırım yapma eğiliminde olduklarından dolayı reel sektörün finansmana erişmesinde zorlandıklarını ifade etti. 

BDDK 26 Mart 2020 tarihinde özel bankalara tavsiye niteliğinde bir yazı yazmıştı. Bu yazıda; ülkemizin içinden geçtiği döneme vurgu yapılarak, bankaların ticari müşterilerinin kredi taleplerinin karşılanması ve kredi limitlerinin kısıtlama yapılmaması konusunda önemli ifadelere yer verilmişti. Bunun yanı sıra özel bankaların, kredi geri çağırma, fiyat artırma, mevcut kredi limitini kullandırmama, teminat şartlarında zorlaştırma, uzlaşmamaya gidilmeme uygulamalardan kaçınılmaları istenmişti.

Ancak aradan geçen üç haftalık zamana rağmen, özel bankalar konuya dair pasif tutumları ve duyarsızlığı şirketlerin ve vatandaşların yoğun şikayetlerine maruz kalmıştı. Geldiğimiz noktada özel bankaların bu tutumuna değinen Akben, sürecin etkilerini azaltmak adına özel bankalara olan çağrısını yineledi.