Araç Fiyatları Neden Yükseldi?

Araç fiyatları, özellikle küresel ekonomide oluşan etkiler nedeniyle tüm dünyada paralel olarak değişim göstermektedir. Zira otomotiv sektöründe bulunan bir markanın, merkezi üretim yeri hangi ülkede olursa olsun, küresel gelişmelerin hız kazandığı bu dönemde bir otomobil fabrikası merkezinin nerede olduğu fark etmeksizin her ülkede eş zamanlı üretim yapmaktadır. Örneğin ülkemizde Renault, Toyota, Honda, Isuzu, Hyundai, Ford gibi sektörün önde gelen birçok otomotiv fabrikası faaliyet vermektedir.

Otomobil sektöründe yaşanan fiyat endeksi dengesiz kurlardan ya da borsada yaşanan gelişmelerden de doğrudan etkilidir. Ülkemizde faaliyet gösteren çoğu araba fabrikasının Avrupa kökenli olmasından dolayı özellikle Euro (Avro) para biriminin piyasalarda artan değeri, araç satışlarını da etkilemektedir. Tüm bunların yanı sıra ülkemize has alınan vergilerden ötürü, dünyanın en pahalı araç piyasalarından biri Türkiye’dedir. Ülkemizde araç fiyatlarını farklı kriterler oluşturuyor. Türkiye’de satılan araç fiyatlarının vergileri, satış fiyatlarını fahiş oranlarda seyretmesine sebep oluyor. Araç vergileri 2002 tarihinden itibaren 12 yıl içerisinde ortalama yüzde 86.3 seviyesinde artış göstermesi eskiye yönelik olarak araç sahibi olmak daha fazla güçleşti.

Ülkemizde bugün 100 bin TL olan arabanın fiyatı ödenmesi gereken vergi tutarlarının eklenmesiyle 289 bin TL’ye çıkıyor. Yani bir araca vergileri de eklendiğinde neredeyse 3 katı kadar para ödüyoruz.

Türkiye’de oluşan cari açıkların en büyük kapatıcısı olarak görünen otomobil vergileri, ülke gelirine önemli ölçüde ekonomik katkıları bulunur.

Türkiye’de yüzde 18 KDV + ÖTV vergileri bulunmaktadır. KDV Sabit kalırken, ÖTV fiyatları aracın özelliklerine göre değişkenlik gösteriyor. Araç tipi ve motor hacmi gibi kriterler bunlara dahil. Ayrıca senede iki kere Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) alınmaktadır.

Dünyada yaşanan gelişmelerle aynı orantıda yaşanan otomobil piyasaları 0 kilometre (sıfır) araçlar ya da ikinci el araçlar olarak farklı olarak incelemek ve ele almak mümkün değil. Çünkü ikinci el araçlarda yaşanan fahiş fiyatların sebebi sıfır araç sektörünü doğrudan ilgilendiriyor. Araç fiyatları, üretildiği ülke, yedek parça, tedarik zinciri ve süreçleri gibi birçok sebepten etkilenebilir. Ancak bu etkiler çoğunluk olarak olumsuz şekilde yaşanmaktadır.

Zira birbirine bağlı bu hassas yapının sürekli olarak etkileşim halinde bulunduğu bir dengeden oluşmaktadır. Örneğin İsviçre’de bulunan bir çelik fabrikasının iflas etmesi nedeniyle yedek otomobil parçası tedarik sürecini etkileyebilmektedir. Bu da bu yedek parça teminatını sağlayan bir markanın hisse senetlerini etkileyebilen süreci kısa sürede piyasaya yansıyan bir dinamik yapıdır.

Bu yüzden dünyanın küresel ekonomisini olumsuz etkileyen korona virüsü otomobil fiyatlarına da yansıdı. Süreci başlatan ilk etken Çin’den gelen parçalarla başlamışken bu zamanı takiben yeni tip korona virüsü kovid-19 tehlikesine karşı otomobil fabrikalarının faaliyetlerine bir bir üretime ara vermeye başladı. Kısa sürede sıfır araç bayilerinin ellerinde bulunan arabaların tamamen tükenmesiyle, tüketici ağırlıklı olarak ilk etapta 6 ay ila 24 ay süreyle beklemek yerine, ikinci el araçlara yönelme eğilimi başladı. Bu da ikinci el araç piyasasının ateşini yükseltmesine sebep olmuştu. Yaklaşık 1 ay önce 20 bin TL fiyatlarına satan araçlar bugünün piyasasında 30-35 bin TL’ye kadar alıcı buluyor.

yenişehir escort bayan