Altın Fiyatı Durdurulamazken Gram Altın 471,5 Liradan İşlem Görüyor

Altın Fiyatı Durdurulamazken Gram Altın 471,5 Liradan İşlem Görüyor

Küresel anlamda altın fiyatları büyük oranda yükseliş göstermektedir. Altının yükselmesinde birden fazla etken vardır. Salgının etkileri, ülkede dövizin durdurulamayan yükselişi gibi faktörler altındaki yükselişi de sürekli olarak tetiklemektedir. Altının ons fiyatındaki yükseliş bu iki faktörden de büyük oranda etkilenmektedir ve altının ons fiyatı her geçen gün artmaktadır.

Çeyrek ve Cumhuriyet Altında Durum Ne?

Altının ons fiyatının 1989 liralara yükselmesi ile birlikte çeyrek altın 773 liradan ve cumhuriyet altını ise 3150 liradan işlem göremeye başlamıştır. Gram altın ise 471,5 lira seviyelerini görmüştür. Ons altının dünya çapındaki yükselişi Altın fiyatlarının hem gram hem de diğer cinsler özelinde artmasına sebep olmaktadır. Ons fiyatlarındaki bu artış durdurulamadığı sürece altın fiyatlarının sürekli olarak artması muhtemeldir. 

Dünyadaki Gelişmeler Altının Yönünü Belirleyecek

Altındaki bu yükseliş özellikle yeni tip korona virüsün sonrasında ülkelerin içinde kaldıkları ekonomik zorluklar sonrasında başlamıştı. Yükseliş trendinin ne zaman duracağı merak edilirken bu trend hala yukarı yönlü hareket etmektedir. Öyle ki yıl sonuna kadar olması beklenen yükseliş sadece birkaç ayda gerçekleşmişti.

Altın fiyatlarının seyrini etkileyecek en önemli gelişmeler salgının tedavisi gibi haberlerin ortaya çıkmasıdır. Salgının bitmesi ile birlikte ekonomideki düzelmeler altına da yansıyacaktır.

Dövizin Altın Üzerine Etkisi

Ülkemizde son dönemlerde dövizin artışı altın fiyatlarını da doğrudan etkilemektedir. Altın rezervlerinin büyük kısmını elinde bulunduran Amerika gibi ülkelerden Türkiye’ye altın girmesi için döviz kullanmak zorunludur. Bu noktada dünya çapında geçerli para birimi haline gelen dolar karşısında TL değer kaybettikçe altın fiyatlarının yükselmesi de kaçınılmaz olacaktır.

Salgın sebebiyle ortaya çıkan krizde ons fiyatlarındaki artışa ek olarak dövizdeki artış da altın fiyatlarının TL cinsinden artmasının en büyük sebepleri arasındadır.