Altın Almak Uzun Vadede Mantıklı mı?

Türkiye’de birçok insan tarafından yatırımda en çok tercih edilen araç altındır. Bunun en önemli sebebi ise kısa veya uzun dönem farketmeksizin her türlü yatırımcılarını sevindirmesidir. Bu sebeple de Türklerin en sevdiği yatırım aracı olarak kazandırmaya devam ediyor. Altın fiyatları 2017 – 2020 yılları arasında neredeyse her ay belirli miktarlarda değerlenmeye başladı. Bu sebeple yatırımcılar yatırım yapma veya yapmama konusunda kuşku duymaya başladı. Uzun vadede altına yatırım yapmak aslında bir yandan mantıklı olsa da bir yandan da mantıksız diyebiliriz.

Altın Neden Bu Kadar Değerlendi?

Her zaman dediğimiz gibi altın değerli madenler arasında kullanıcısının en fazla cazibesini çeken yatırım araçlarından biridir. Altın’ın değerleri tamamen özelliklerinde saklıdır. Yapısından kaynaklı olarak kendinden başka bir metalle alaşıma girememesi ve kullanıp atılan bir şey olmaması onu daha fazla tercih edilir hale getirdi. Her madenciyi bir kenara bıraktığımızda şu günlerde ailelerin altına sahip olması daha fazla kolaylaştı. Bu da neredeyse hizmet veren her bankanın kendi müşterilerine sunduğu bir altın hesabı açma avantajı olduğudur. Bu sayede kişiler altın satın almak için kuyumcuları kullanmak yerine bankadan açtıkları altın hesaplarını kullanmaya başladı. Üstüne üstlük bu hizmet ile altın satışı yapmak için beklemeye gerek bile kalmadı.

Altına Kısa Vadede Yatırım mı Uzun Vadede Yatırım mı?

Bu konuda aslında bir nevi ihtiyaçlarınız ön plana çıkıyor. Eğer ki bu paraya kısa bir süre sonra ihtiyacınız olacak ve altını bozdurmak zorunda kalacaksanız altına uzun vadede yatırım yapmayı tercih etmemelisiniz. Tabii ki şöyle bir durum var çok altın alıp yatırım yapmayı düşünüyorsanız altın miktarınızın fazla olmasından kaynaklı olarak kısa vadede de olsa uzun vadede de olsa her türlü kazanacaksınız.