Almanya’da 130 Milyar Euro’luk Yeni Teşvik Paketi

Almanya’da 130 Milyar Euro’luk Yeni Teşvik Paketi

Almanya’da koalisyon ortakları olan Hristiyan Birlik (CDU/CSU) ile Sosyal Demokrat Parti (SPD), ekonomiyi yeniden canlandırmaya yönelik planın ele alındığı görüşmeler sonucunda 130 milyar Euro’luk bir teşvik paketi üzerinde anlaştılar.

Almanya Başbakanı Angela Merkel’in ifadelerine göre 2020 ve 2021 yıllarını kapsayan bu paketin hacmi 130 milyar Euro’ya ulaşmış olacak. Paketin 120 milyar Euro’sunun Federal Hükümet tarafından ödenmesi planlanmaktadır. Bu harcamanın sonraki nesillere gelecek verme adına planlandığını belirten Merkel, paketin tüketimi arttırmak maksadıyla katma değer vergisinin düşürülmesini de içerdiğini söyledi.

Paket kapsamında katma değer vergisi (KDV) oranı geçici bir süreliğine %19’dan %16’ya düşürülecek. Temel gıda ürünlerindeki düşük KDV oranı ise %7’den %5’e indirilecek. Elektrikli araçların satışının arttırılması amacıyla ödenen primler 2 katına çıkarılacak. Üzerinde uzlaşılan paket, bu zor dönemde ayakta durmaya çalışan sanayilere milyarlarca Euro’luk yardımın yanında artan işsizlikle mücadele etmekte olan belediyelere ek kaynak aktarılmasını öngörmektedir.

Ayrıca paket kapsamında her aileye ekonomik yardım amacıyla çocuk başına bir seferlik 300 Euro ödenmesi planlandı. Açıklanan paket, 130 milyar Euro’ya ulaşarak beklentilerin de üstünde bir miktara ulaştı. Daha önce teşvik paketinin 80 milyar Euro hacminde olması bekleniyordu.

Pandeminin Etkileri

Almanya’da hükümetin pandemi sebebiyle Mart ayında almış olduğu önlemler ve kısıtlamalar, sanayi sektörünü ve tüketici harcamalarını ciddi bir şekilde etkilemişti. Bu kısıtlamaların büyük bir bölümü son dönemde kalkmış bulunmaktadır. Almanya’da geçen hafta açıklanmış olan verilere göre, Mayıs ayında işsizlik oranı % 5,8’den % 6,1’e yükseldi.

Münih Üniversitesi Ekonomik Araştırma Enstitüsü (IFO)’ne göre Almanya ekonomisinin bu yıl %6,6 küçüleceği tahmin edilmektedir. Hükümetin üzerinde anlaşmış olduğu paketin bakanlar kurulunca resmen onaylanması, ardından da parlamentonun alt ve üst kanadından geçmesi gerekmektedir. Alman hükümeti, pandemi sürecinde daha önce toplamda 1 trilyon Euro’dan yüksek hacimdeki teşvik paketleriyle ekonomiyi canlandırmaya çalışmıştı.

mersinantivirüs programı