ABD’de Şirket Borçları 10.5 Trilyon Doları Gördü ve Rekor Kırıldı

Salgının sebep olduğu küresel krizden en çok etkilenen ülkelerden biri de Amerika Birleşik Devletleri olmuştur. Tarihinin en büyük ekonomik daralmalarından birini yaşayan Amerika ekonomisi rekor değerle %32 oranlarında küçülmüştür. Bu daralmaya ek olarak şirket borçları da Amerika tarihinin en yükse seviyelerine tırmandı.

Salgın sebebiyle üretimini durduran ya da ara veren firmalar Amerika’da da üretim yapamadılar. Bunun bir sonucu olarak satışlar düştü ve gelirler azaldı. Yıl başında büyük yatırımlar yapmak üzere kredi kullanan ve borçlanan firmaların gelirleri beklentilerin çok altında kalınca borçlar ödenemedi ve borç miktarı inanılmaz boyutlara ulaştı.

Amerika Salgından Ağır Darbe Aldı

Amerika Birleşik Devletleri’nde salgın ilk dönemlerden itibaren kontrol altına alınamamıştır. Devletin sağlık imkanlarının yetersiz kalması sebebiyle uzun süreler boyunca bir kaos ortamı yaşanmıştır. Bu kaos ortamı tabi ki sağlıktan sonra en çok ekonomiyi vurdu.

Salgın sonrası daralmaya giden firmalardan yüksek nota sahip şirketlerin kısa sürede eski gelir seviyelerine ulaşarak hızlı bir toparlanma sağlaması muhtemel görünmektedir. Bu noktada devletin yatırımcıların durumlarına paralel izledikleri politikalar da özellikle gelişmiş mali durumdaki yatırımcılar için bir avantaj sağlayabilir.

Küçük yatırımcılar ise satışlarını kısa sürede eski haline getirememeleri durumunda iflas ile burun buruna kalmaktadır. Salgın sürecinin olumsuz etkilerinden sonra Fed tarafından başlatılan acil durum fonları sayesinde piyasalardaki toparlanma iyileştirilmiştir. Buna rağmen 10,5 Trilyon Dolar borç son derece ciddi bir seviye. 

Durum her ne kadar toparlanabilir görünse de bu krizden kötü sonuçlarla ayrılması muhtemel pek çok firma bulunmaktadır. Bu firmalar salgının etkilerinin hala sürmesi sebebiyle satışlarını yükseltemeyen, eski gelir seviyelerini yakalayamayan ve borçlarının ödemelerini yapamayan firmalardır. Bu nedenle krizin uzun süreli etkilerinin görülmesi bir süre daha muhtemeldir.

mersin manken escortoffice 2013 lisans satın al