6 Ay Geri Ödemesiz 10 bin TL’ye Kadar Temel İhtiyaç Kredisi

Ulusal ekonomide yaşanan korona virüs salgını (kovid-19) kaynaklı etkileri en aza indirmek adına kamu bankaları son 1 ayda dikkate değer radikal kararlar aldı.

Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank tarafından salgın kaynaklı vermeye başladıkları a6 ay süreyle geri ödemesiz olan sırasıyla 10, 7,5 ve 5 bin liraya kadar kredi başvuru sonuçları bankalar tarafından açıklanma süreçleri başladı. Temel ihtiyaç kredi başvuru sonuçları vatandaşlara kısa mesaj ile bildiriliyor. Hükümetin salgın nedeniyle almış olduğu tedbir kararlarının ardından vatandaşlara ödenmeye başlayan temel ihtiyaç kredilerinin sonuçları açıklanmaya başlandı.

Temel İhtiyaç Kredisi Ödemeleri ve Faizleri Nasıl Olacak?

Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak’ın duyurduğu 36 ay vadeli, 6 ay geri ödemesiz 10 bin liraya kadar verilecek olan Temel İhtiyaç Kredisi başvuruları ile yeni haberler geldi.

Ziraat, Halkbank ve Vakıfbank Temel İhtiyaç Kredi başvuru sonuçlarını vatandaşlara kısa mesaj ile göndermeye başladı.  Peki, Temel İhtiyaç Kredisi Ödemeleri ve Kredi faizleri ne olacak?

Tüketici kredisinden faydalanan vatandaşlar, 6 ay ödemesiz ve 1 ila 36 aylık dönemlerde yüzde 0.49 gibi minimal faiz tutarları uygulanacak. Kredi tahsis ücreti 1000/5 olarak belirlenirken, 10 bin TL, 7.500 bin TL ve 5 bin TL’ye kadar Temel İhtiyaç Kredisi talep edilebilecek.

10.000 TL’LİK KREDİ TUTARI İÇİN: İlk 6 ay geri ödemesiz olarak, Ardından 30 ay boyunca 376 TL ödenecek.

7.500 TL’LİK KREDİ TUTARI İÇİN: İlk 6 ay geri ödemesiz olarak, Ardından 30 ay boyunca 282 TL ödenecek.

5.000 TL’LİK KREDİ TUTARI İÇİN: İlk 6 ay geri ödemesiz olarak,  Ardından 30 ay boyunca 188 TL ödenecek.

Ödemesi hesaplarına yatan vatandaşlar, kredi tutarlarını ATM aracılığıyla çekebilecekler.