3 Günlük Çıkışın Ardından Altın ve Dolar Duruldu

Piyasalardaki güvensizlik durumu pek çok kişiyi geçerli bir kaynağa yatırım yapmaya itiyor. Salgının etkisiyle birçok kişi altını daha güvenli bir liman olarak görmeye başlamıştı. Bunun yanında altında art arda yaşanan rekor yükselişler sonucunda da pek çok kişi altın alarak bu yükselişi arttırmıştı.
Altın’ın yükselişi direkt olarak dolardaki yükselişe bağlı olduğu için TL’nin Dolar karşısında değer kaybettiği her durumda Dolar ve altın paralel olarak yükselmektedir. Geçtiğimiz 3 gün de durum böyle olmuştu. Doların yükselişinin daha ılımlı hale gelmesiyle altında ki yükseliş de durmuş oldu.
Bu yükselişin durması aslında hem ülkemizde hem de dünya çapında devletlerin korona virüs etkilerinden kurtularak toparlanmak için yaptığı çalışmalardır. Özellikle yatırımcılar salgının etkilerini azaltmak ve üretim faaliyetlerini arttırarak ekonomiyi yeniden güçlendirmek adına devlet teşviklerini bekliyorlar. Bu teşviklerin ekonomiyi ve piyasaları olumlu yönde etkilemesi beklendiği için altın ve dolarda duraksama yaşandı.
İmalat Sektöründe Büyüme Nasıl Olacak
Salgından yoğun bir şekilde etkilenen ülkelerin başında ABD gelmektedir. ABD’de salgının etkilerinin azalmasından sonra üretime başlayan firmaların zararı büyük olsa da sipariş listeleri yüzleri güldürdü. Normalin çok üzerinde siparişler alan firmaların 2018 yılından bu yana en hızlı gelişmeyi gösterdikleri ifade ediliyor.
Bunun yanında firmalar gelişmelerini tamamlasa da istihdam konusunda sıkıntılar hala mevcut. Pek çok firma durumun güvenilirliğini bilemediği için istihdam arttırmaktan kaçınıyor. Durum böyle olunca işsiz sayısı istenen oranda düşmüyor.
ABD Hazine Bakanı’nın yaptığı açıklamalara göre ABD ekonomisi uzun dönemdir girmediği bir belirsizliğin içine girdi. Bu durumdan çıkmak için mali destek ve teşviklerin çok önemli olduğunu vurgulayan bakan teşvikler için yapılan görüşmelerin tıkanma noktasına geldiğini de vurguladı.

mersin escort numarasıoffice 2016 lisans satın al