Marmara Bölgesinde Riskli Fabrikalara Acil Dönüşüm Çağrısı Yapıldı

26 Eylül 2019 tarihinde Silivri ilçesinde meydana gelen depremle birlikte, insanlarda artık bir deprem ülkesi olduğunun bilinciyle, bazı tedbirler almaya başladılar. Özellikle iletişimde aksaklıklar meydana gelmesi ile birlikte, pek çok altyapı çalışmaları hız kazandı. Özellikle 20 bine yakın fabrikanın olduğu İkitelli Organize Sanayi Bölgesi, mercek altına alındı ve Marmara bölgesinde riskli 10 bin fabrika olduğu açıklandı.

FABRİKALARA ACİL DÖNÜŞÜM ÇAĞRISI

Uzmanların yaptığı çalışmalara göre Marmara Bölgesinde genelinde faaliyet gösteren 10 bin fabrika, olası bir büyük depremde büyük zarar görecek durumda. Özellikle Basın Ekspres Caddesi, dere yatağına yakın olduğundan, burada yapımı devam eden fabrikalar açısından büyük risk taşıyor. Bazı günler, site yönetimi tatbikat yapıyor ve İkitelli Organize sanayi bölgesinde çalışanlar, düzenli aralıklarla, afet toplanma alanları ile ilgili bilgilendiriliyor.

Yaşanan büyük depremlerin ardından, konutlarda kentsel dönüşümlere büyük özen gösterilirken, bu özenin binlerce kişinin aynı anda çalıştığı fabrikalarda ve iş alanlarında da gösterilmesi gerekiyor.

Fabrika binalarının içleri sağlamlaştırılmalı ve işyerleri ile atölyelerin de iç dizaynlarının deprem ve afetlere karşı dizayn edilmesi de gerekiyor. Bu yüzden sağlam bir zemin etüdü ile işe başlanması gerekiyor.

İŞ İLE İLGİLİ VERİLERİN KURTARILMASI

Marmara bölgesinde kurulmuş olan bir işletme için fabrikalarda işçi güvenliği öncelikli tutularak, bir iş akışının sağlanması açısından ayrıca Felaket Kurtarma Merkezi de kurulmalıdır. Felaket kurtarma merkezi, işletmenin merkez verilerinin, iş merkezi dışında kurularak, tüm verilerinin güvence altına alınması için kurulan merkezlerdir. Başka bir ilde kurulmasının nedeni, bir deprem, sel, kasırga gibi felaket durumlarında, verilerin zarar görmemesini sağlamaktır. Özellikle deprem fay hattı olan yerlerde, felaket merkezi kurulmamalıdır. Bu yüzden merkez kurulurken, fay hattı olup olmadığı titizlikle incelenmelidir.

EN GÜVENLİ SANAYİ BÖLGELERİ

Marmara bölgesinde İstanbul’da en güvenli bölgeler İMES ( İstanbul Madeni Eşya Sanatkârları Sitesi) ve Dudullu ilçesi, deprem açısından herhangi bir risk taşımıyor. Yani en güvenilir alanlardan biri. Ancak her ihtimal düşünülerek, belli zamanlarda düzenli olarak bilgilendirme çalışmaları yapılıyor. Güvenli bölgede olsun ya da olmasın, her fabrikanın, olası afetlere karşı çalışmalar ve iyileştirmeler yapması gerekiyor.