2020 Ekonomi Büyüme Planı Açıklandı!

 

Türkiye’nin 2020 yılında koymuş olduğu en önemli hedeflerden biri büyümenin %5 oranında olmasıyken ne yazık ki pandemi sebebiyle büyümenin tahmin edilenin daha altında 0,3 civarında tahmin edildiği söylendi.

Ekonomide “Yeni Normal” Dönemi Başlıyor

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak yaptığı açıklamada “ekonomide iş yapış şekillerinin değişmesi, modellerin yaygınlaşması ve yeni normale uyum sağlanması” konusunda bazı hedefleri olduğunu söyledi. 2020 yılında İşsizlik, Enflasyon ve Büyüme hakkında yapılan tahminlerle ilgili bilgiler sundu.

Büyüme Tahminleri

Yeni Ekonomi Programı (YEP) tahminlerine göre bir önceki toplantıda %5 olarak açıklanan büyüme hedefinde bu toplantıda yeni revizeler gerçekleşti. Tüm dünyayı her açıdan sarsan virüs salgını sebebiyle yıl sonundaki büyüme beklentisi %0,3 oranına çekilerek beklentilerin ne kadar düşük olduğu ortaya koyuldu. Buna istinaden 2021 sonunda tahmin edilen büyüme beklentisi %5’ten %5,8’e çıkarılırken 2022 yılının sonundaki beklenti ise %5 diliminde sabit bırakıldı.

Enflasyon Tahminleri

Yeni Ekonomi Programı’nın bir önceki toplantısında 2020 yılı sonunda enflasyon oranı %8 olarak bekleniyordu. Tek haneye düşürülmesi hedeflenirken ne yazık ki yine salgın sebebiyle beklentilerde pek düşüş yaşanmayarak %10,5 civarlarında sabit bir beklenti haline geldi. 2021 yılında enflasyon beklentisi %6 iken %8 olurken, 2022 yılında ise %4,9 olarak beklenen enflasyon %6 olarak revize edildi. 2022 yılında hedeflenen %4,9 ise 2023 yılı beklentisi olarak belirlendi. Bu doğrultuda pandeminin ülkemize en önemli zararlarından birinin yaklaşık olarak bir yıl hedeflerin ertelenmesi olduğu görüldü.

İşsizlik Tahminleri

İşsizlik oranları her geçen gün daha aşağı seviyelere indirilmeyi hedeflenirken 2020 yılının sonunda beklentilerin tam tersine işsizliğin 13,8 oranlarında seyredeceği söylendi. Bu doğrultuda 2020 yılındaki hedeflerin 2021 yılında gerçekleşeceği düşünülüyor.